Ekonomi

“Kurlardaki sıçrama üretime yansıdı”

KSO Başkanı Zeytinoğlu sanayi üretimindeki düşüşü değerlendirdi

Eylül ayında sanayi üretimindeki yüzde 2.7’lik düşüşü değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; “Döviz kurlarındaki ani yükselişin yarattığı belirsizliğin üretime yansıması, eylülde net olarak ortaya çıktı. Kurlardaki sıçrama nedeniyle üretim, doğal olarak hem aylık hem yıllık bazda yüzde 2.7 geriledi” dedi.

Sanayi üretim endeksinin açıklanmasıyla üçüncü çeyrek makroekonomik verilerin de tamamlandığını belirten Zeytinoğlu, “Yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre sanayi üretiminde ortalama yüzde 1.5 artış gerçekleştiğini görüyoruz. Kur dalgalanmalarının etkisiyle yaşanan üretimdeki yavaşlama üçüncü çeyrek büyüme tahminlerimizi bir miktar geri çekti” diye konuştu.

Sektörel değerlendirmelerde bulunan Zeytinoğlu, ana sanayi grupları içerisinde eylül ayında ara mallarındaki yüzde 4.8 ve sermaye mallarındaki yüzde 4.1’lilk gerilemeye dikkat çekerek, “Bu iki kaleme birlikte baktığımızda buradaki gerileme yatırımlar açısından çok istediğimiz bir tablo değil” dedi. Zeytinoğlu, eylül ayı üretim gerilemesinde imalat sanayindeki yüzde 3.2’lik gerilemenin önemli etkisi olduğunu söyledi.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu