Kültür

Lozan’ı doğru anlamak

Akça Koca Kültür Platformu konferansları Prof.Dr. Vahdettin Engin ile devam ediyor

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyeliği görevini sürdüren Prof.Dr. Vahdettin Engin, Eğitimci – Yazar Emel Engin ile birlikte Akça Koca Kültür Platformunda konuşmacısı olacak ve “Lozan’ı Doğru Anlamak” konusunda bilgi verecek.

Kocaeli Emex Otel’deki yemekli toplantı, 23 Kasım 2018 Cuma günü saat 19.30’da başlayacak. Prof.Dr. Vahdettin Engin’in soruları da cevaplayacağı toplantıya platform üyeleri ve konuya ilgi duyanlar katılabilir.

Prof.Dr. Vahdettin ENGİN kimdir?    

Vahdettin Engin 1956 yılında İzmit Yarımca’da doğdu.

Yakınçağ Osmanlı tarihi uzmanı olan ve özellikle Sultan Abdülhamit dönemine ve Türkiye’de ulaşım tarihine ilişkin araştırmalarıyla tanınan Prof.Dr. Vahdettin Engin, ilköğrenimini Yarımca’da tamamladı. 1977 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirdi ve 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yakınçağ Tarihi Kürsüsü’nden mezun oldu.

1983 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başladı. 1986 yılında “Ahmet Rıza Bey ve Siyasi Faaliyetleri” konulu yüksek lisans tezini, 1992 yılında “Rumeli Demiryolları” konulu araştırması ile doktora çalışmasını tamamladı. 1995 yılında doçent, 2002’de profesör unvanını aldı.

Halen aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyeliği görevini sürdürüyor. Engin, 2000 yılında çıkan Tünel kitabıyla Türk Tarih Kurumu Ödülü’ne layık görüldü. Son dönemde Dr. Theodor Herzl’in II. Abdülhamit ile Filistin’de bir Yahudi devleti kurulması için yaptığı gizli görüşmelerin ayrıntılarını belgeleriyle açığa çıkaran Pazarlık adlı kitabı sayesinde basında ses getirdi. Engin, aynı zamanda haftalık Habertürk Tarih dergisi yazarı. Galatasaray Spor Kulübü’nün kuruluş belgesini bulan Engin, sıkı bir Fenerbahçe taraftarı ve Emel Engin’le evlenen Engin’in bir kız çocuğu var.

Emel ENGİN kimdir?

Aslen Köprübaşı Arpalı Mahallesi Sofuoğullarından,1965 Zonguldak doğumlu.

İlk ve Orta öğrenimini Rize’de tamamladı.

1982 yılında girmiş olduğu Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Tarih öğretmenliği bölümünden 1986 yılında mezun oldu. Yine aynı üniversitenin Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü, Atatürk İlke ve İnkılâpları Ana Bilim Dalında, Yüksek Lisansını 2007’de tamamlandı.

1993 yılında başladığı öğretmenlik mesleğini halen Tuzla Çağrıbey Ortaokulu’nda sürdürmektedir. Evli ve bir kız çocuğu annesidir.

Mekteb-i Sultani’den Galatasaray Lisesi’ne ile Sultan ve Gazi adlı iki kitabı vardır.

Lozan’ı doğru anlamak

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu