Güncel

“Mağduriyete son verilmeli”

Personel maaşlarının banka üzerinden ödenmesi için Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü ile bankanın yapmış olduğu ihalenin günün şartlarına göre revize edilmesi için Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker basın açıklaması yaptı

Personel maaşlarının banka üzerinden ödenmesi için Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü ile banka arasında yapılan ihale günümüz şartlarına göre revize edilerek personelin yaşamış olduğu mağduriyete son verilmesi için Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Ozan Yüzüak, Umut Birol, Serap Koçhisar, İzmit İlçe Temsilcisi Hüseyin Özdemir, Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Baş Temsilci Özlem Çağın, Temsilci Ömer Koyuncu, Yalçın Gül, Kocaeli Devlet Hastanesi Temsilcisi Hakan Kayman, üye Fehmi Can Aktürk, üye Süheyla Kütükçü ile birlikte şubede Basın açıklaması yaptı.

“GÜNCELLENMESİ ZARURİDİR”

Şube Başkanı Ömer Çeker, ”Kocaeli Üniversitesi’ne bağlı faaliyet gösteren kuruluşlarda görev yapan personellerin maaş ve özlük haklarının banka üzerinden ödenmesi için 09 Ekim 2019 tarihinde ihale yapılmıştır. İhaleyi kazanan banka ile kurum yetkilisi dört yıllık sözleşme imzalamıştır. O günkü şartlar altında yapılan sözleşme günümüz şartlarına göre revize edilerek güncellenmesi zaruridir.

“ASTRONOMİK RAKAMLARA ULAŞMIŞTIR”

Ekonomik gelişmelere bağlı olarak, kurum çalışanlarının maaşlarına, Sabit Ek ödemelerine, Nöbet ücretlerine gelen zamlar neticesinde kurumun çalışanlar adına bankaya yatırmış olduğu paraların meblağı yükselmiştir. Son günlerde kurumlar ile bankaların yapmış oldukları promosyon sözleşmeleri astronomik rakamlara ulaşmıştır. Daha önceden sözleşme imzalamış kurumların çalışanlarına bankalar düşük miktarlarda promosyon ücreti ödemişlerdir. Günümüzde Bankalar emeklilere 8  bin 500 TL. promosyon ücreti ödemeyi taahhüt etmektedirler.

“ÜÇ YILLIĞINA 37.250 TL”

Önceden promosyon anlaşması yapan bankalar avantajlı, çalışanlar ise mağdur durumdadır. Yaşanan mağduriyetin giderilmesi için geçmiş yıllarda kurum ile bankanın yapmış olduğu promosyon sözleşmelerinin güncellenmesi gerekmektedir. Rakamlar her gecen gün yükselmektedir. Personel maaşlarının banka üzerinden ödenmesi için Şanlı Urfa Harran Üniversitesi üç yıllık ihale yapmış ihaleyi İş Bankası 37.250 TL teklif vererek kazanmış olup kurum ile promosyon sözleşmesini imzalamıştır.

“PERSONELİN MAĞDURİYETİNİ GİDERMELİDİR” 

Ülke genelinde bir çok kurum, bankalar ile yapmış oldukları promosyon sözleşmelerinin revize edilmesi için bankalar ile görüşmelere başlamış veya revize edilmesi için kurum bankaya müracaat etmiştir. Banka ile anlaşma sağlanamıyor ise kamu kurumlarının alacaklarına uygulanan gecikme faiz oranları çerçevesinde bankaya cezai müeddieyi ödenerek protokolü sonlandırmıştırlar. Kocaeli üniversitesi Rektörü personelin ali menfaatini göz önüne alarak cezai müeddieyi ödemek suretiyle promosyon sözleşmesini sonlandırarak personelin mağduriyetini gidermelidir.

“MÜRACAATIMIZI YAPTIK”

Türk Sağlık Sen olarak geçmişte olduğu gibi bugün de çalışanın yanındayız. Kuruma müracaatımızı yaptık. Personelin mağdur edilmesine, usulsüz uygulamalara göz yummayacağız. Promosyon sözleşmesinin revize edilmesi veya iptal edilmesi içinde çalışanların kuruma müracaatları için hukuk büromuzca dilekçe örnekleri hazırlanmıştır. İsteyen kurum çalışanları dilekçeleri temsilcilerimizden veya sendikadan temin edebilirler. Konunun takipçisiyiz” dedi.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu