Yaşam

Minik izciler süt sağdı

Ormanya Doğal Yaşam Parkı’nı ziyaret eden minik izciler, ilk kez gördükleri keçileri severek süt sağdı

Bin 890 dönüm alana sahip Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı Ormanya’yı ziyaret eden 7-11 yaş arasındaki izciler, hiç tanımadıkları hayvanları heyecanla incelerken farklı tecrübeleri de deneyerek yaşama fırsatı buldu. Hayatlarında hiç keçi görmemiş minik izciler, görevliler eşliğinde sevdikleri, besledikleri keçilerden süt sağma heyecanını da yaşadı. Hayvan bakıcılarının yardımıyla keçileri seven minikler, daha sonra büyüklerini izleyip keçinin nasıl sağılacağını gözlemledi. Bir süre tedirginlik yaşayan izciler, korkularını yenince keçileri sağmak için birbirleriyle yarıştı.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği Ormanya Doğal Yaşam Parkı önceki gün minik izcileri misafir etti. Oldukça renkli görüntülerin yaşandığı ziyarette minik izciler eğlenceli dakikalar yaşadı. Çok eğlenceli bir gün geçirdiklerini söyleyen minik izcilerden Ahmet Ensar As, “Keçi sütü sağarken keçiler biraz kızgın olabiliyor, bunu biliyorum ve sağmak için güç gerekiyor. Ormanya’yı çok sevdim. Fırsatım olursa tekrar gelmek isterim. Hayvanları koruyun, hayvanlara sakın eziyet etmeyin. Aç hayvan görürseniz besleyin, yaralı hayvan görürseniz veterinere götürün. Hayvanları sevin, doğayı koruyun” dedi.

Minik izciler süt sağdı

FARKLI HEYECANLAR YAŞADILAR

Minik izcilerden Tuğba Çelebi ise, “Çok güzeldi, biraz korktum. İlk kez geldim buraya, çok sevdim. Hayvanları çok seviyorum. Keçilerden biraz korktum ama eğlenceliydi. Hayvanat bahçelerini gezdim, keçi sağdım, hayvanları tanıdım, ata bindim” diye konuştu.

Minik izciler süt sağdı

“HAYVANLARIN BİR ÇOĞUNU İLK DEFA GÖRENLER VAR”

Miniklerin heyecanlı tecrübelerine ortak olan izci lideri İpek Medişoğlu, “54 yavru kurt Ormanya’da hem hayvanları hem de kendilerini keşfetmeye çalıştı. Hayvanat bahçesindeki hayvanları tanıyıp, keçi sütü sağdılar. Ata bindiler, tavşanları beslediler. Çocuklar çok mutlu, çünkü şehir yaşantısında artık bu tür şeylerden çok uzaklar. Bazen bahçelerde tavuk besliyorlar ama burada bulunan hayvanların birçoğunu ilk defa gören çocuklarımız var. Bizde onlarla burada olmaktan ve ilklerine tanık olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Minik izciler süt sağdı

 

 

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu