Siyaset

“Mücadeleye devam”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet yaptığı basın açıklamasında, “Haklı olduğumuz yolda mücadeleye devam edeceğiz” dedi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, diğer belediyeler halktan yana mı ranttan yana mı? Niyetleri halksa satın almaları gerekiyor. Yeni belediye başkanlarının göreve geldiği 3 yıllık süreçte herkes kiralamalara ödenen paraları bir çıkarsın. Kiralamaya kaç para ödendi? Sorularını sorarak sözlerine devam etti. Hürriyet açıklamalarının devamında, “Bu paralar ile bu makinalar satın alınabilir miydi, alınamaz mıydı? Biz başardık. Üstüne borç da bırakmadık. 27 milyonluk krediyi 3 yılda ödedim. Benden sonra gelecek olana kredi borcu bırakmadım. 55 milyon kredi hakkı verilseydi onu da öderdik. Geciktirilen her geçen gün zarar, zarar, zarar. Biz haklı olduğumuz yolda mücadeleye devam edeceğiz. Araçları satın aldığımız gün kurdeleleri hep birlikte kesmek nasip olsun.

“KREDİYİ ÖDEYEMEME DURUMU SÖZ KONUSU DEĞİL”

Bakanlık, 125 milyon lira krediyi onaylamazsa araçları alamayacağız. 46 milyonluk krediyi bakanlık onayı olmaksızın kullanabiliyoruz. İller Bankası 46 milyonluk krediyi bize verirse hemen DMO’ya bizim için ihale yap diyeceğiz ve satın alma süreci başlatacağız. Sadece meclis onayı değil bakanlık ve İller Bankası onayı da gerekiyor. İller Bankası’ndan çok çeşitli şeyler için kredi kullanan çok belediye var. Biz 2 sene önce 10 milyon liralık krediyi İller Bankası’ndan 17 milyon liralık krediyi ise Katılım Finans Bankası’ndan kullandık. Bu dönemde faizler tavan yaptı. Dolayısı ile İller Bankası’nın bu krediyi onaylaması gerekiyor. İller Bankası kullandırdığı krediyi payımızdan kesiyor. Dolayısı ile ödeyememe gibi bir durum söz konusu değil. Zaten kiralamada daha fazlasını ödüyoruz. Onun yerine kredi ödeyeceğiz.

“GERÇEKTEN DESTEKLİYORLARSA ÖNCE EVET DİYECEKLER”

İller Bankası hiçbir gerekçe göstermeden krediyi vermeyebilir. Bizim buna bir yaptırım gücümüz yok. Çekimser kalmakta desteklemek anlamını taşımıyor. Gerçekten destekliyorlarsa önce evet diyeceklerdi. 2 buçuk yıllık mücadelemize destek vereceklerdi. İller Bankası devlete bağlı. Devleti AK Parti yönetiyor. AK Partili üyeler isterlerse İller Bankasını da bakanlığı da ikna edebilirler. Gerçekten niyetleri satın aldırmak ise ikna edebilirler, o güç ellerinde var. Sessiz ve çekimser kalsalar da biz her yolu deneyeceğiz. Nikomedya kazılarındaki protokolde de bizi engellemek için çok uğraştılar. 2 sene gittik geldik, ikna ettik. İkna edemezsek ne yazık ki alamayız. 5 aydır bunu anlatmaya çalışıyoruz.

“SÜRECİ UZATMA ŞANSIMIZ YOK”

Sadece meclis onayı da yetmiyor. Meclisten sonra bakanlık onayı gerekiyor. Daha sonra İller Bankası süreci var. El altından sinsi engellemeler olabilir. Ya da destek de verebilirler. Bu sürece destek verirlerse kendilerine teşekkür ederiz. Bu süreci çok uzatma şansımız yok. Şu anda kısa süreli bir ihale yaptık. 10 günlük bir süreçte araçsız kalabiliriz. Ama bunu atlatırız. Bakanlık ve İller Bankası süreçlerini atlatırsak DMO süreci başlayacak. DMO araçları satın almak için ihale yapacak. Ayrıca 2 yıllık süreçte ise kendi öz kaynaklarımızla 5 araç aldık” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu