Siyaset

MUTLU ŞEHİR DEPREM DİRENÇLİ ŞEHİRDİR

EMEP Kocaeli örgütleri deprem sonrası yaşanan olumsuzlukları eleştirdi

Ufuk BAGAN– Başta Emek Partisi Kocaeli İl örgütü olmak üzere ilçe örgüt yönetici ve üyelerinin katıldığı açıklama Kocaeli Büyükşehir Belediye binası önünde gerçekleşti. Emek Partisi Körfez İlçe Başkanı Adem Korkmaz’ın önderlik ettiği tepki eyleminde çeşitli sloganlar atıldı.

MUTLU ŞEHİR DEPREM DİRENÇLİ ŞEHİRDİR

Eylemin sonunda EMEP Kocaeli il yöneticisi Ebru Ökten tarafından yapılan açıklamada şunlar yer aldı: “6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen ve devam eden depremler sonucu Kahramanmaraş, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Hatay, Osmaniye ve Adana il, ilçe ve köylerinde on binlerce bina yıkılmış, on binlerce insan ve hayvan yaşamını kaybetmiş, on binlerce insan yaralanmıştır. 1999 Gölcük depreminden bu yana yaşadığımız en büyük deprem felaketini yaşamaktayız. Türkiye oluşumunu geç tamamlamış genç bir ülkedir. Bu yüzden Türkiye deprem riski yüksek, yaygın aktif fay hatlarının bulunduğu gerçekliği ortadadır. Deprem gibi doğa olayının ülkemiz için afete dönüştüğünü her depremden sonra maalesef görüyoruz.

MUTLU ŞEHİR DEPREM DİRENÇLİ ŞEHİRDİR

“En çok Kocaeli etkilenecek”

Deprem bilimciler, yer bilimciler, mühendisler, mimarlar deprem gerçeğiyle nasıl yaşanacağını ve ve depremlerin yaşam hakkını ihlal etmeden nasıl bir yapı stoğu oluşturulmasını teknik ve bilime dayalı olarak açıklamaktadırlar. Büyük İstanbul depreminin yaşanacağı ve tüm Marmara Bölgesi’ni etkileyeceği bilim insanları tarafından yıllardır anlatılmakta olup bu depremden en çok etkilenecek il ise Kocaeli’ dir. Gölcük depreminin etkileri insanlar üzerinde hala devam ederken üzerine yaşanan Maraş merkezli deprem felaketi herkesin aklındaki ‘Yaşadığımız binalar, çalıştığımız iş yerleri, okuduğumuz okullar’ depreme dayanıklı mı sorularını canlandırdı. Bu nedenle aktif fay hattı üzerinde olan ve Marmara depreminin de adım adım yaklaştığı göz önünde bulundurularak bilgi edinme hakkı kapsamında Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğüne başvurarak çeşitli sorular sorduk. Fakat sorularımıza hala cevap alamadığımız gibi, yaklaşan deprem ihtimaline karşı kamu kurumlarının deprem öncesi hazırlık adına bir adım atmadığını görüyoruz.

MUTLU ŞEHİR DEPREM DİRENÇLİ ŞEHİRDİR

Deprem öncesine de hazırlanmalı

Yerel Yönetimlerin görevi, sadece deprem sonrasına hazırlanmak değil deprem öncesine de hazırlanmak olmalı. Riskleri ortadan kaldırmak, olası kayıpları önlemek için deprem dirençli kentler mümkündür diyerek yerel yönetimlere görev ve sorumluluklarını hatırlatmak üzere Kocaeli’nin 12 ilçesinde bir imza kampanyasını sürdürüyoruz. Kocaeli genelinin tüm yapı stoğunun deprem performans analizini yapılması Kocaeli Büyükşehir’in öncelikleri arasında olmalıdır, işte bugün tam da bu yüzden buradayız. Kocaeli’de yaşayan 2 Milyon emekçinin yaşamını doğrudan etkileyen deprem riski için büyükşehir belediyesi İnşaat Mühendisleri Odası ile bir protokol yapılması için mutabık kalmıştır.. Yapıların durumu, sınıflandırılması ve envantere dönüştürülmesine ilişkin bir protokol söz konusu olmuştur. Oysaki bu yetmez, tek başına riskli yapıların tespiti değil, yapıların deprem dirençli hale getirilmesi ve bunun da ücretsiz bir biçimde ivedilikle yapılması gerekmektedir. O yüzden bir kez daha buradan yetkililere sesleniyor taleplerimizi sıralıyoruz.

Taleplerimiz şöyledir;

Yaşadığımız evlerin, çalıştığımız işyerlerin, okuduğumuz okulların yani tüm yapıların deprem performans analizleri belediye tarafından ücretsiz olarak yapılmalıdır.

Hasarlı olan binaların yenilenmesi, depreme dirençli olmayan tüm binaların güçlendirilmesi bakanlık eliyle ücretsiz olarak gerçekleştirilmelidir.

Deprem toplanma alanları nüfusa göre yeniden düzenlenmeli, toplanma alanların altyapısı yenilenmelidir.

Toplanma alanlarında tam donanımlı konteynerlar bulunmalıdır.

Mutlu Kocaeli Deprem Dirençli Kocaeli’dir.

Güvenli evlerde güvenli bir gelecek için kamu kurumlarını göreve davet ediyor, tüm Kocaeli halkını taleplerimiz etrafında birleşmeye çağırıyoruz”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu