Ekonomi

“Rekor bekliyoruz”

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu:“Yılsonunda 27 milyar doları aşan ihracatla tarihi rekor bekliyoruz” dedi

Kocaeli Gümrüklerine göre, eylül ayında Kocaeli’den yapılan ihracat 2.4 milyar dolar, ithalat ise 3.3 milyar dolar oldu. Geçen yılın eylül ayına göre Kocaeli gümrüklerinden yapılan ihracat yüzde 66.7artarken, ithalat yüzde 21.1 geriledi.

Kocaeli dış ticaret rakamlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli ihracatında memnuniyet verici rakamların gelmeye devam ettiğini belirterek, “Eylül ayında ilimiz ihracatı Türkiye geneli ile kıyaslandığında ortalamanın çok üzerinde artış gerçekleştirdi. İlimizin ülkemiz ihracatına verdiği bu yüksek katkıdan büyük memnuniyet duyuyoruz. İlimizin yılsonunda 27 milyar doları aşan ihracatla yeni bir rekora imza atacağını şimdiden görebiliyoruz. Buradan tüm ihracatçı firmalarımızı kutluyoruz” dedi.

Eylül ayında Kocaeli’nin Türkiye ihracatının yüzde 16.7’sini karşıladığını söyleyen Zeytinoğlu, “İlimiz ihracat artışında öncü sektörlerimizden başta otomotiv, kimya, demir ve çelik olmak üzere birçok sektör ihracatlarını arttıran sektörler olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu.

Yılın dokuz aylık dönemine ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, “Ocak-eylül döneminde Türkiye dış ticaretinin yüzde 22.1’ini karşılayan ilimiz aynı dönemde tek başına ihracatın yüzde 19, ithalatın ise yüzde 21’ine katkı verdi. Bu performansımızla yılsonunda dış ticaret hacminin 77 milyar doları aşarak geçen yılın yüzde 9-10 üzerinde tamamlayacağımızı tahmin ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan bütçe gerçekleşmelerine göre eylül ayında gelirler 27.4 oranında artarak 61.1 milyar TL, giderler 23.3 oranında artarak 67.1 milyar TL olarak gerçekleşti. Eylül ayında bütçe 5.9 milyar TL açık verdi.

Zeytinoğlu, bütçe gerçekleşmelerine ilişkin değerlendirmesinde, “Bütçe açığındaki artışların faizlerin yükselmesine neden olduğunu biliyoruz. Her zaman olduğu gibi denk bütçeyi savunuyoruz” dedi.

TÜİK tarafından açıklanan işsizlik oranını da değerlendiren Zeytinoğlu, “Temmuzda işsizlik oranının yüzde 10.8 ile bir önceki ayın 0.6 puan üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz. Genel trende göre işsizlik oranının mevsimsel etkilerleazaldığı dönem artışın olması krizin işsizlik üzerindeki etkisini gösteriyor” ifadelerini kullandı. Zeytinoğlu genç nüfustaki işsizlik oranının geçen yılın aynı ayına göre 1.2 puanlık iyileşmeyle yüzde 19.9’a gerilediğini ancak hala yüksek seyrettiğini söyledi.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu