Turizm

Rusya ve Almanya geride kaldı

TÜROFED, geçen yıl sadece konaklama sektörünün iç turizmde yaklaşık 6- 6,5 milyon kişiyi ağırladığını ortaya çıkardı.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, seyahat acentaları, tur operatörleri ve münferit tatile çıkan kişilerle ilgili otel kayıtlarından elde edilen tahmini rakamın 6- 6.5 milyon civarında olduğunu belirterek, bu rakamın Türkiye’ye en çok turist gönderen iki ülke Rusya Federasyonu ve Almanya’yı bile geride bıraktığına dikkat çekti.

Geçen yıllarla kıyaslandığında bu yılın yurt dışı rakamlarının fena olmadığını, ancak arz-talep dengesinin başta turizm başkenti Antalya olmak üzere tüm Türkiye açısından arzu ettikleri düzeye ulaşamadığını kaydeden Osman Ayık, Rusya’da gerçekleşen Dünya Kupası’nın sona ermesi sonrasında hem Rus turist hem de Avrupa’dan daha yoğun rezervasyon akışı beklendiğini söyledi.

Dünya Kupası’nın bitmesiyle özellikle Rusya’da insanların tatil planlarını yapmaya başladığını aktaran Ayık, “Aynı şekilde Avrupa pazarında da ve şu anda sezonun en yoğun olduğu dönemdeyiz. Belirsizliklerin tamamının ortadan kalktığı, bundan sonra işin canlanma dönemi diyebiliriz” dedi.

Sektörün iç pazardaki beklentisinin 10 milyon olduğuna dikkat çeken Osman Ayık, Türkiye’de eş-dost-memleket ziyaretleri şeklinde düşünüldüğünde 16-20 milyon civarı insanın seyahat ettiğini, ancak konaklama tesisleri açısından bakıldığında 6-6,5 milyon civarında hareketliliğin söz konusu olduğunu söyledi.

Rusya ve Almanya geride kaldı

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, iç turizmle ilgili yabancı turist sayılarında olduğu gibi bir veri açıklanmadığını da belirterek, şöyle dedi: “Seyahat acenteleri, tur operatörleri ve otellerle yaptığımız görüşmelere göre, 2017 yılında konaklama tesislerindeki yerli turist sayısı 6-6.5 milyon civarında. Hedefimiz bu rakamı 10 milyona çıkartmak. Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük pazarı konumundaki Rusya’dan bile bu kadar kişi gelmiyor.

 

Dolayısıyla aslında en önemli pazarımız iç pazar ama pek fark edilmiyor. Emniyet kayıtlarında, otellerde tüm misafirler kayıt altına alınıyor ve biz uzun yıllardır bu konuda bir veri oluşturulması için talepte bulunuyoruz. AB ülkelerindeki iç turizm ortalaması ise yüzde 25, bizde ise henüz bu rakam yüzde 15’lerde”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu