Güncel

Sarıbay İsmet İnönü’yü ölümünün 45. yılında andı

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başbakanı ve ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün 43. ölüm yıldönümü nedeniyle CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay bir anma mesajı yayınladı

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyet’in ilk hükümetini kuran, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ardından Cumhuriyet Halk Partisi’nin ikinci genel başkanı seçilen, Kurtuluş Mücadelesi’nde cephedeki kahramanlıkları ile İstiklal Madalyası alan, Genelkurmay Başkanlığı görevini üstlenmiş askeri bir deha, örnek bir siyasetçi olan İsmet İnönü’nün aramızdan ayrılışının 45. yılındayız. Toprak bütünlüğümüzü uluslararası alanda kesinleştirmek amacı ile imzalanan Lozan Barış Antlaşması’nın da kahramanı olan İsmet İnönü, gerek siyasi kimliği gerek askeri dehası gerek naif kişiliği ile kendi döneminde ve sonraki dönemlerde herkesin örnek aldığı bir isim olmuştur.

Sarıbay İsmet İnönü’yü ölümünün 45. yılında andı

Türkiye Cumhuriyeti’nde bugün İsmet İnönü’nün koltuğunda oturanlar pervasızca şahsına hakaret etmekten, alanlarda yuhalatmaktan, iftiraya varan söylemlerde bulunmaktan hiç çekinmiyor. Küllerinden doğan bir vatanın yeniden inşasından önemli görevler üstlenen ve İsmet İnönü’nün ortaya koyduğu cesaretin nedenini “Bu memlekette namuslular da namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”şeklindeki o meşhur sözlerinden anlayabiliriz. Mustafa Kemal Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün ve nice Cumhuriyet kahramanının o zorlu koşullarda içinde bulduğu cesareti bugün de tüm Cumhuriyet sevdalılarının içlerinde bularak göstermesini diliyor, eski genel başkanımız İsmet İnönü’yü ölümünün 45. yılında saygı ve şükranla anıyorum”

 

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu