Güncel

Sarıbay’dan anlamlı mesaj

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü sebebi ile bir kutlama mesajı yayınladı

İl Başkanı Cengiz Sarıbay yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “1930 yılında çıkan Belediye kanunu ile kadınlara tanınan seçme ve aday olma hakkı, 5 Aralık 1934 yılında yapılan anayasa değişikliği ile milletvekilliği içinde geçerli kılındı. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde alınan bu karar dünya üzerinde bir emsal yarattı ve 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü olarak tüm ülkelerde kutlanmaya başlandı. Bir çok batılı toplumdan daha önce Türkiye Cumhuriyeti’nin aldığı bu karar, kadınların toplumların gelişmesindeki yerini ve önemini tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde tüm mercilerde kabul edilmesini de sağlamıştır. Kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkı sonrasında kentimiz Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanını Leyla Atakan’ı çıkarmıştır. Böylesine önemli bir günde partimizin eski il başkanı ve İzmit Belediyesi eski Başkanı Leyla Atakan’ı da saygı ile anıyorum.

Kadınların toplum içerisindeki yerini, nerede kahkaha atıp atmaması gerektiğine dayandırmaya, ‘Kadın mıdır, kız mıdır?’ sözüyle ahlaksızca sınıflandırmaya, ‘Kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek’ gibi komik istatistiklere dayandırmaya, iş isteyen kadına ‘Evdeki işler yetmiyor mu?’ diye çıkışma cüretini göstermeye, kadın erkek eşitliğini 100 metre koşuda ölçümlemeye çalışmak isteyen zihniyetlere rağmen ülkemizde 84 yıl önce kabul edilen kadınların seçme ve seçilme hakkı sonrasında tüm dünyada kutlanmaya başlayan 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun. Büyük Önderimiz Atatürk’ün dediği gibi, ‘Ey kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın’”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu