Siyaset

Sarıbay’dan eski bakan Işık’a 5 soru

İzmit’in Veliahmet ve Hacı Hızır mahallelerinin Cumhurbaşkanlığı kararı ile riskli bölge ilan edilerek kentsel dönüşüme teslim edilmesi mahalle sakinlerini arasında huzursuzluğa neden oldu

Kentsel dönüşümü istemeyen mahalle sakinlerine giderek eski bakan AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın toplantı düzenlemesi kafalara, “Bu bölge kime peş keş çekildi?” sorularını getirdi. Yaşananları yakından takip eden ve bazı mahalle sakinleri ile görüşen Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Görüyoruz ki söz konusu yandaşın rant kavgası olunca ne hikmetse eski bakan Fikri Işık bunca yıldır sağır dilsiz kaldığı vatandaşın mağduriyet çığlığını duyuvermiş, kalkmış mahalleliyi kentsel dönüşüme iknaya mı yoksa engellemek için mi henüz amacı anlaşılmayan bir sebeple ile toplantı düzenlemiş. Cumhurbaşkanlığından hangi yetkili gelip incelemelerde bulundu ki bu iki mahalle riskli alan ilan edilerek kentsel dönüşüm için imza verildi? Eski bakan Fikri Işık hangi komisyonun yetkisi ile kamu görevlileri de yanında olduğu halde böyle bir toplantı düzenleme hakkı elde etti? İzmit Belediyesi’nin konuyla ilgili bir onayımız yok dediği bir yerde, kim cumhurbaşkanlığına bölge hakkında bilgi vererek riskli alan ilan edilmesi için imzayı kopardı? Kentsel dönüşüme destek veren mahalle sakinlerinin toplantıdan çıkartılması, evlerini vermek istemeyen mahallelinin toplantıda isyan bayrağını çekmesi, salondan basın mensupları ve müteahhit firma yetkililerinin çıkartılması sonucu çıkan üzücü arbede olayları ve yetkililerin, belediyenin, müteahhit firmanın yaptığı birbirini suçlayıcı açıklamalar

gösteriyor ki ortada büyük bir usulsüzlük var. Usulsüzlüğün ve beceriksizliğin faturası ise yine vatandaşa dokunuyor. Anlıyoruz ki söz konusu mahallelerde eski bakan kendisiniyetkili ilan ederek bugüne kadar görmemezlikten geldiği vatandaşı sırf çıkarları uğruna birbirine kırdırmaya uğraşmaktadır. Bende kendisine bir kaç soru sormak istiyorum. Sayın eski bakan;

1-Gebze Hürriyet Mahallesi ve Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nde yıllardır süren, vekillerimizin meclise defalarca taşıdığı vatandaşın tapu mağduriyetini yaratanlar sizin yakınlarınız olmadığı için mi bu bölgeyi görmezden gelmektesiniz?

2-İzmit Cedit Mahallesi’nde süren kentsel dönüşümde vatandaştan düşük bedellerle alınmaya çalışan araziler için mahalle sakinleri BİMER’e bir çok kez şikayette bulunmuşken bu bölgeye neden hiç gitmediniz?

3-Bugüne kadar kömür soluyan Dilovası’na, maden ocağına direnen Halıdere’ye, çöp fabrikası kokusundan nefes alamayan Alikahya’ya neden gidip vatandaşın derdini sormadınız?

4-Biz sizi Kocaeli milletvekili olarak biliyoruz ancak yetkileriniz sadece Veliahmet ve Hacı Hızır Mahalleleri ile mi sınırlandırıldı?

5-Veliahmet ve Hacı Hızır’da sadece kentsel dönüşüm istemeyen vatandaşlarla bir araya gelmenizin sebebi Veral İnşaatı hedef göstererek bölgedeki çalışmayı yandaş bir firmaya devrettirmek isteği mi?

2019 yerel seçimleri öncesinde rant birliğinden öteye gitmeyen çalışmalarınız mahalleliyi rahatsız etmektedir. Kentsel dönüşüm şeffaf olmalıdır. Mahalleli ile birlikte yapılmalıdır. Altyapısı yerel yönetimlerce önceden yapılmalıdır. Kamuoyunu ve mahalle sakinlerini bir an önce aydınlatmanız gerekmektedir”

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu