Güncel

SEDAŞ’tan İş’te Fırsat Eşitliği Kurulu

SEDAŞ İş’te Fırsat Eşitliği Projesi için harekete geçti

2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemindeki maddeler içinde bulunan, ‘Eşitsizliklerin azaltılması, cinsiyet eşitliği’ başlıkları ile direkt ilgisi olan ‘İş’te Fırsat Eşitliği Projesi’ için SEDAŞ, Toplumsal Cinsiyet ve Fırsat Eşitliği Kapsamında, “İş’te Fırsat Eşitliği Kurulu”oluşturdu.

SEDAŞ yapılan açıklamada, “Organizasyon yapısının her kademesinde bakış açılarımızda ve tutumlarımızda  ‘iyi’ olarak belirlenen durumumuzu ‘en iyi’ye yükseltmek için harekete geçtik. Türkiye’nin de geleceğine katkı verecek bir dönüşüm için farkındalık yaratacağız” denildi.

“ ‘KADIN İŞİ’ VEYA ‘ERKEK İŞİ’ DEMEYECEĞİZ”

SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven, SEDAŞ’ın yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri ile toplumun ihtiyacı olan bilgilenme ve bilinçlenmeye, olumlu değerlerin sahiplenilmesine  ait  ihtiyaçların karşılanmasına  katkı sağladığını belirtti. Güven, SEDAŞ’ınBirleşmiş Milletler (BM) tarafından 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemindeki 17 hedefi önemsediğini belirttiği açıklamasında, “Bu 17 hedef içinde yoksulluğa son verilmesi, açlığın yok edilmesi, sağlık ve refah, kaliteli eğitim, cinsiyet eşitliği, sağlıklı suya erişim,  temiz enerji, istihdam ve ekonomik büyüme, sanayi, yenilikçilik ve altyapı, eşitsizliklerin azaltılması, sürdürülebilir şehirler ve topluluklar, bilinçli üretim-tüketim, iklim değişikliğiyle mücadele, sudaki yaşam, karadaki yaşam, sulh ve adalet ile uygulama yer almaktadır. SEDAŞ Toplumsal Cinsiyet ve Fırsat Eşitliği Kurulu (TCFEK) oluşturarak bu kurula “İş’te Fırsat Eşitliği Kurulu” ismi verdi. Bu kurul  ile 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemindeki  maddeler içinde bulunan, ‘eşitsizliklerin azaltılması, cinsiyet eşitliği başlıkları’ ile direkt ilgisi olan İş’te Fırsat Eşitliği projesine start vermiştir. Bu proje ile ön yargılarımızı, tavırlarımızı ve yerleşik fikirlerimizi gözden geçireceğiz.  Çünkü birçok insan gibi bizlerde bilinçaltında kültürel geleneklerden, ön yargılar ve toplumsal yapılardan etkilenebiliyoruz. Şirketimiz kurumsal dilinde erkek ve kadın ayrımcılığına yer vermeyeceğiz. Yaptığımız işlerle ilgili ‘Kadın İşi’ veya ‘Erkek İşi’ gibi mevcut kalıp yargıları ortadan kaldırmak üzere el birliği ve işbirliği yapacağız. Hep birlikte ayrımcılık karşıtı ve eşit fırsatlar politikamızı  hazırlayacağız. Bu sosyal sorumluluk projesinin gelişimi ile ilgili paydaşlarımızı da  atılan adımlar ve yapılan çalışmalar hakkında  bilgilendireceğiz” dedi.

“KADINLAR VE ERKEKLER EŞİT HAKLARA SAHİPTİR”

Güven, açıklamasının devamında, “Ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitliği sivil toplum kuruluşları ve devlet (hükümet) ayağının yanında eksik olan parlamento ayağının tamamlanması anlamını taşıyan adım, TBMM’de Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun 24 Mart 2009 tarihinde kurulması ile atılmıştır. Ülkemiz Anayasasında, “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.” hükmüne, devrim niteliğinde olan bir değişiklik yapılarak, 2010 yılında “Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz” hükmü eklenmiştir. Türkiye, Anayasasında bu tür bir hükme yer veren az sayıdaki ülkelerden biridir” ifadelerini kullandı.

“KADINLAR KARİYERLERİ İÇİN HAYALLERİNİN PEŞİNDE KOŞMALI” 

Güven, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yıl ilki düzenlenen, ‘Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar’ ödül töreninde, enerji sektöründe çalışan kadın sayısının arzu edilen seviyede olmadığı belirtilmiş, kadınlara hayallerinin peşinde koşmaları çağrısında bulunulmuş, bu çağrıda özellikle kariyerinin hemen başında ya da kariyer planlaması aşamasında olanlara, enerji ve maden alanında kadınlara büyük ihtiyaç duyulduğu ifade edilmiştir. Ülkemizde. “Toplumsal cinsiyet ve fırsat eşitliği” kapsamında çok güzel çalışmalar olduğunu görüyoruz. Bu anlayış ve düşüncenin toplumumuzda daha da çok yaygınlaşacağına, SEDAŞ olarak projemizin içinde yaşadığımız topluma, ülkemize ve milletimizegereken katkıyı sağlayacağına inanıyoruz. Güven, SEDAŞ’ın“İş’te Fırsat Eşitliği Kurulunda” görev yapan tüm arkadaşlarıma farkındalık yaratacakları bu projede çalışmalarına teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum” dedi.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu