Güncel

Su zammı geri çekilsin, ekmeğe zam yapılmasın!

Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, seçimlerin hemen ardından başlayan zam yağmuruna ilişkin açıklama gerçekleştirdi.
Kocaeli’de geçtiğimiz hafta suya yapılan zammı hatırlatan Erkan “Seçimden iki gün sonra ilimizde konutlarda suya yüzde 40, işyerlerinde yüzde 60, sanayide yüzde 85 zam geldi. Yağışların bol ve yer altı suyu zenginliğinin çok olduğu şehrimizde su zam oranları kamu kurumu olan belediyenin şirketleştiğinin kanıtıdır. Su zammı geri çekilmelidir” dedi.
Erkan yakın zamanda ekmek ve simite de zam geleceğini ifade ederek “Kocaeli Fırıncılar Odası ekmek fiyatına ilişkin yaptığı açıklamada yeni fiyatı Kocaeli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KESOB) yönetimine ilettiğini belirtti. 210 gramajı olan ekmek yeni alınacak kararla birlikte 250 grama çıkartılacak. Ekmek fiyatının ise 5 TL’den 7,5 TL’ye yükseltilmesi bekleniyor. Ekmek ile birlikte simit fiyatlarının da zamdan etkileneceği beklentiler arasında. Buna göre yeni alınacak karar ile birlikte Kocaeli’nde simitin fiyatı 10 TL olacak.” dedi.
MALİYETLER NE VATANDAŞA NE FIRINCILARA YANSITILMAMALI, BÜYÜKŞEHİR SÜBVANSE ETMELİ
Halkın iki temel tüketiminin zamlanması kabul edilemez olduğunu ifade eden Erkan “Maliyetlerin halka yansıtılması kamu hizmeti sunması gereken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin asli görevi olmuş durumunda. Evet, temel hizmetlerde girdi maliyetlerinin artması herkesin malumudur. Bu maliyetlerin belediye tarafından sübvanse edilmesi gerekiyor. Bu vesile ile önümüzdeki günlerde ekmek zammı maliyeti ne vatandaşa ne de fırıncılara yansıtılmamalıdır. Bunu daha önce de belirtmiştik. Ama büyükşehir bu çağrımıza ya kulağını tıkadı, ya da yüzünü yandaş müteahhitten, ona buna ihale vermekten, eşi dostu ihya etmekten fırsat bulamadı! Şehrin her yeri kazılıyor ve asfalt dökülüyor, 3-5 gün sonra aynı tekrar kazılıp yeniden asfalt dökülüyor. Vatandaşın beklediği hizmet bu değildir. Temel tüketimlere yapılan ve yapılması beknenen bu zamlar ile vatandaşın mutlu olması mümkün değildir. Ama şehrin her yerinde “Mutlu şehir Kocaeli” yazıları bulunmaktadır. O yazıların aslı ise şudur; “mutlu yandaş müteahhit”, “mutlu ihaleci”, “mutlu taşeron firmalar”, “mutlu eş dost”…”diyerek tepkisini dile getirdi.
Seçim sonrası genel ekonomik göstergelerin emekçiler açısından kaygı uyandırıcı olduğunu belirten Erkan Türk-iş Nisan ayı yoksulluk sınırının 33 bin 750 lira, açlık sınırının ise 10 bin 360 liraya dayandığını söyledi.
Açıklamanın devamında “Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) nisan ayı enflasyonu yüzde 105.19 diye açıkladı. Merkez Bankası net rezervi eksi 4,4 milyar dolar olduğu, Dolar kurunun 21 liranın üstünde seyrettiği bir dönemde ekonomik gelişmeler emeğiyle geçinen milyonlar için su ve ekmek zammı ile birlikte iğneden ipliğe her şeyin zamlanacağı bir sürece girdiğimizin göstergesidir. Başta Kocaelili işçi ve emekçilere sesleniyoruz. Bize reva görülen bu hayatı biz hak etmedik. İnsanca yaşam koşullarının kendiliğinden gelmeyeceğini biliyoruz. İnsanca yaşayacağımız bir ücret ve insanca çalışma koşulları için, yoksulluk sınırının altında olan tüm yurttaşlarımıza temel hizmetlerin ücretsiz temin edilmesi için, zamların geri alınması ve yeni zamların yapılmaması için yan yana, birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Güzel günler gelmez bize biz güzel günlere yürümedikçe” ifadelerine yer verildi.
Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Örgütü

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu