KültürTurizm

Sualtı Arkeopark projesi

Kocaeli'nin Turizm Çeşitliliğini Gösteren Örnek Bir Proje

2021 yılında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonu ve Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde, Kandıra Belediyesi ortaklığı ile Kocaeli Müze Müdürlüğü’nce hazırlanan Kerpe Sualtı Arkeoparkı Projesi, ülkemizin Karadeniz kıyılarında yapılan ilk bilimsel sualtı kazısı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izinleri doğrultusunda Kocaeli Müze Müdürlüğü ekiplerince, Müze Müdürü Serkan Gedük başkanlığında 3 yıldır süren kazılar ülkemizin Karadeniz kıyılarında yapılan ilk bilimsel sualtı kazısı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Kerpe’deki kazı çalışmaları 2023 yılında da devam etti. Tespit edilen kültür varlıkları sonucunda Kerpe Koyu 2022 yılında Kocaeli Anıtlar Kurulu tarafından Arkeolojik Sit alanı olarak tescillenmişti. Kerpe koyunda birçok tarihi batık alanı, antik limana ait mendirek kalıntıları bulunmakta.  Kerpe’nin bilindiği gibi antik dönemde bir emporıon (Liman kenti) olarak kurulduğu bilinmekte. Kentin ne zaman kurulduğu ile ilgili kesin bilgiler olmamakla beraber M.Ö 7. yüzyılda Megaralı kolonistler tarafından kurulduğu düşünülmekte.

Sualtı Arkeopark projesi

2024 YILINDA AÇILMASI BEKLENİYOR

Kazı çalışmalarında geçtiğimiz yıl Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait eserler tespit edilmişti. Bu yıl yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen bilimsel verilerin Müze Müdürlüğü tarafından paylaşılması beklenmekte. 2021 yılında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonu ve Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde, Kandıra Belediyesi ortaklığı ile Kocaeli Müze Müdürlüğü’nce hazırlanan Kerpe Sualtı Arkeoparkı Projesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2022 Yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı çerçevesinde kabul edilmiş olup projenin 2024 yılında hazırlanılarak hizmete açılması bekleniyor. Bu proje sayesinde sualtı kültür varlığı açısından zengin olan ülkemizin tanıtılmasında önemli bir rol oynaması bekleniyor. Ayrıca Kocaeli’nin Turizm çeşitliliğini göstermesi açısından son derece önemli bir proje.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu