Güncel

Tacize-Tecavüze- Kadın Cinayetlerine Son !!

CHP İzmit İlçe Kadın Kolu Başkanı Satıcı, kadına şiddeti eleştirdi

Parti ilçe binasında açıklama yapan CHP İzmit İlçe Kadın Kolu Başkanı Mediha Satıcı şunlara değindi:25 Kasım tarihi biz “kadınlar için acı bir olayın yıldönümü olmasının yanı sıra mücadele ve direniş için önemli bir gündür. 25 Kasım 1960 Dominik Cumhuriyeti’nde, Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadelenin öncülerinden Patria, Minerva ve Maria Mirabel adlı kız kardeşlerin; diktatörlüğün askerleri tarafından, tecavüz edildikten sonra vahşi bir şekilde katledildikleri, utanç gününün ve insanlık ayıbının yıl dönümüdür.

1985 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Yok Edilmesi İçin Uluslararası Mücadele Günü ilan edilir. Geçmişten günümüze dünyanın pekçok yerinde kadınlar; toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, erkek şiddetine, tecavüze, tacize, savaşa, ırkçılığa ve ayrımcılığa uğruyor. Buna küçük yaşta evlenmeyi, çocuk doğurmaya zorlanmayı, erkeğe bağımlı hale getirmeyi, töre cinayetlerini, evde ve işyerinde emek sömürüsünü de eklemek gerekiyor.

İran’da Mahsa Amini adlı 22 yaşındaki kadın; başörtüsütakma kurallarına uymadığı gerekçesiyle  geçtiğimiz günlerde ahlak polisi tarafından dövülerek gözaltına alınıp, işkenceye uğradıktan sonra komaya girerek hayatını kaybetti.Bu olay şeriat ve baskı altındaki kadınlar için bardağı taşıran son damla oldu,  İran Halkı baskılara karşı demokratik hakları için direnişe protestolarla devam ediyor. Ülkemizde ise kadına yönelik şiddette gelinen nokta belli. Her gün 3 kadın, erkekler tarafından öldürülüyor.Tacize, tecavüze ve şiddete uğruyor.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk dünyanın pek çok ülkesinden önce biz kadınlara haklarını vererek kadın erkek eşitliğini sağlamıştı. Ancak günümüzde ne yazık ki haklarımız elimizden alınmakta. İstanbul Sözleşmesinden hükümetin imzasını çekmesi durumun vehametini ortaya koymaktadır.

Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması;  öncelikle devletin ve iktidarların sorumluluk üstlenmesi,  tüm sivil ve resmi kuruluşlarla işbirliği yaparak,  bu sorunun ortadan kaldırılması için gerekli sosyal politikaların yaşama geçirilmesi, yasaların caydırıcılığı sağlaması ile mümkün olacaktır.

Tacize-Tecavüze- Kadın Cinayetlerine Son !!

Bizim iktidarımızda kadına yönelik şiddeti önleyici her türlü önlemler alınacak ve buna uygun politikalar izlenecek , gerekli yasal düzenlemeler yapılacak ve İstanbul Sözleşmesi tekrar imzalanıp uygulanacaktır. Bu nedenle Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun üzerinde ısrarla durduğu Aile Destek Sigortasının kadına ödenecek olması da kadınlarımız için oldukça yararlı olacaktır. Bu destek sigortasının yanı sıra kadınlara meslek edindirilerek ekonomik özgürlükleri de sağlanacaktır.

Maribel kardeşlerden günümüze Mahsa Amini’ ya kadar tüm yitirdiğimiz kız kardeşlerimizi hüzünle anıyor, haklarımızı alana kadar tüm kadınlarla dayanışma ve birlik içinde mücadele etmeye kararlı olduğumuzu bir kez daha söylüyorum. Tacize-Tecavüze- Kadın Cinayetlerine Son !!! Yaşasın Kadın Dayanışması”

 

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu