Güncel

Tarhan’dan 17 Ağustos açıklaması

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, 17 Ağustos 1999’da Merkez Üssü Gölcük olan ve on binlerce canı kaybettiğimiz deprem ile ilgili yazılı açıklama yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili Tarhan açıklamasında şunlara yer verdi:

“Vefat eden kardeşlerimizi minnet ve saygıyla anıyorum. anıları ve acıları yüreğimizdeki yerini koruyor. Geride kalanlara sabırlar diliyorum. aradan geçen senelerin acılarını hafifletmediğini çok iyi biliyorum. Maalesef binlerce canımızı deprem değil, depreme dayanıksız, binalar yüzünden kaybettik.

Doğal afetler ve sonuçları hiçbir zaman kader değildir. Yaşadığımız coğrafyayı tanıyıp, ona göre önlemler alırsak bu tür doğal afetleri daha hafif maddi zararlarla atlatmak mümkün olacaktır.

Maalesef dere yatağına TOKİ bina dikiyor, sel oluyor daha sonra kader diye açıklama yapılıyor.

İmar izni 3 kat olan yere 17 katlı gökdelen yapılıyor, Deprem oluyor daha sonra kader diye açıklama yapılıyor. Türkiye’nin risk haritası belli. Devlet olarak gerekli düzenleme sağlandı mı yakın tarihte yaşadıklarımızı bir daha yaşamayacağımıza inancım tamdır.

Türkiye topraklarının yüzde 92’si deprem kuşağında bulunuyor. Ülke nüfusunun da yüzde 95’i bu deprem kuşakları üzerinde yaşıyor. Türkiye’nin 11 metropol kenti ve tüm sanayi tesislerinin yüzde 75’i de bu deprem kuşakları üzerine kurulmuş durumda.  Bu veriler acil afet politikalarının hayati önemini bir kez daha vurgular nitelikte.

Uzmanların görüşüne göre ise Türkiye hâlâ depreme hazır değil. Deprem toplanma alanları ve ulaşım güzergâhları sorunu varlığını sürdürüyor. 17 Ağustos sonrası belirlenen toplanma ve çadır kurma alanlarının 4’te 3’ü imara açıldı, çoğu AVM ve gökdelenlere dönüştü. Vatandaş olası bir afet anında nerede toplanacağını bilmiyor”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu