Sanat

Tarih Vakfı’ndan Adalet Ağaoğlu’na özel etkinlik

Yazdıklarıyla Türkiye’nin 1930’lardan bu yana uzanan tarihini yorumlayan ve sosyo-politik yaşama katkıda bulunan Adalet Ağaoğlu, Tarih Vakfı’nın düzenlediği “Adalet Ağaoğlu Edebiyatına Çok Disiplinlilik ve Türkiye Çalışmaları Üzerinden Yaklaşmak” başlıklı etkinliğine katılıyor

Kurulduğundan beri çağdaş ve bilimsel tarih anlayışının kabul görmesini sağlayarak, doğru iz bırakabilmek için çaba sarf eden Tarih Vakfı,15 Aralık 2018, Cumartesi günü gerçekleştireceği “Adalet Ağaoğlu Edebiyatına Çok Disiplinlilik ve Türkiye Çalışmaları Üzerinden Yaklaşmak” başlıklı sempozyumda birçok tarihi, siyasi ve edebi konular ele alınacak. Etkinliğe Adalet Ağaoğlu da bizzat katılacak.

Gerçekleştirecekleri etkinliğin alanında çok disiplinli ilk çalışma olduğunu belirten Tarih Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ö. Alkan, şunları söyledi: “Yalnızca roman alanında değil, Türkçe edebiyatın birçok alanında en önemli kalemlerden ve vakfımızın mütevellilerinden Adalet Ağaoğlu’nun roman ve kısa öykülerinden oluşan kurmacaları, tiyatro oyunları, denemeleri ile anı, mektup ve günlük çalışmalarını içeren yaşam yazını ürünlerinin cevap aradığı‘20 ve 21. Yüzyıl Türkiye’sinin sorun, dönem ve izlekleriyle nasıl bir etkileşim içerisindedir?’ sorusunasempozyumda yer alacak sunumlar, beşeri ve sosyal bilimler perspektifinden yeni açılımlar getirecek; bununla birlikte, akademinin sınırlarına kilitlenmeden, gerektiğinde disiplin aşırı yeni okumalar da sunacak”

Tarih: 15 Aralık Cumartesi

Saat: 10:45-17:00

Adres: Ragıp Gümüşpala Cad. Değirmen Sok. No:10, Eminönü, Fatih/İstanbul (Marmara Belediyeler Birliği Binası)

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu