Kültür

Tarihi hamam geri kazanıldı

İzmit’te tarihi bir eser daha yok olmaktan kurtarılarak restore edildi

Hacıhasan Mahallesi’nde üzerinde 6  katlı bina bulunan Osmanlı döneminden kalma Yeni Hamam’ın restorasyonu tamamlandı. Yaklaşık 1,5 milyon lira harcanarak restore edilen İstanbul’daki Cağaloğlu Hamamı’nın bir benzeri olan Yeni Hamam düzenlenen törenle açıldı. Sergi salonu olarak kullanılacak hamamın açılışı için düzenlenen törene İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Betül Yazıcı, belediye meclis üyeleri ile çok sayıda sendika, dernek ve STK temsilcisiyle, mahalle muhtarları katıldı.

İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zamburkan yaptığı Yeni Hamamın tarihi hakkında bilgi vererek, “İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan’ın girişimleriyle bir tarihi değer daha yok olmaktan kurtarılmış oldu. Başkanımız göreve geldiğinden bu yana Kocaeli’nin sanat ve kültür şehri olması yönünde önemli çalışmalar yapmıştır” dedi.

Tarihi hamam geri kazanıldı

İzmit Belediye Başkanı Doğan da tarihi değerlere verdikleri öneme dikkat çekerek, “Tarihi derinliği olan bir yerde sizlerle buluşmanın heyecan ve gururunu yaşıyorum. Sivil toplum kuruluşlarımız gönüllü olarak yaptığı çalışmalarla devletimize destek oluyor. Bulunduğumuz mekan yüz akımız. Buranın önceki hali başımızı öne eğdiren bir tabloya sahipti. Ata yadigarlarımıza sahip çıkmak ahde vefadır. Burası farklı bir anlamı olan bir yer. Çok özellikli bir hamam. 1800’lü yılların önemli bir yapıtı” diye konuştu.

Tarihi hamam geri kazanıldı

 

 

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu