Siyaset

TKP’den NATO açıklaması

Türkiye Komünist Gençliği NATO'nun kuruluşunun 75. Yıl'ında İstanbul Dolmabahçe'den bir yürüyüş gerçekleştirecek. Türkiye Komünist Partisi'nin internet sitesinde konuya ilişkin bir açıklama yayınladı

NATO’ya karşı mücadele sorumluluğu hatırlatılarak “NATO kurulduğu günden bu yana sayısız katliamın sorumlusu ve bir o kadar daha katliamın çeşitli yapılanmaları aracılığıyla azmettiricisidir, küresel ölçekte bir güvenlik tehdididir!” denilen açıklamanın tamamı şu şekilde:

“NATO 75. Yıl önce 4 Nisan’da kuruldu. Kurulduğu günden bugüne emperyalizmin uluslararası ölçekteki askeri gücü olarak işlevlendi. Aynı zamanda içerisinde örgütlendiği ülkelerde çeşitli yeraltı yapılanmalarıyla, ordulara, devletlere müdahaleleriyle emperyalist hiyerarşinin tutkalı oldu. Hedefte kapitalizmin zincirlerinden kendisini kurtarmış sosyalist ülkeler vardı.

Anti-emperyalizmin ve anti-kapitalizmin birbirinden ayrıştırılamayacağını biliyor ve hatırlatıyoruz: Tüm dünyada en çürümüş haliyle en son aşamasını yaşayan kapitalizmi tarihin çöplüğüne göndermek istediğimiz için aynı zamanda yurtsever ve anti-emperyalistiz.

NATO kurulduğu günden bu yana sayısız katliamın sorumlusu ve bir o kadar daha katliamın çeşitli yapılanmaları aracılığıyla azmettiricisidir, küresel ölçekte bir güvenlik tehdididir! Dünya’nın en büyük terör örgütü olan NATO’nun kuruluş amacı emperyalizmin sürekliliğini sağlamak, mücadele için yumruğunu kaldırmış halkların kolunu kırmaktır.

Ülkemizde ise milliyetçilik çığırtkanlığı yapanlar, ‘‘yerli ve milli’’ söylemini dilinden düşürmeyenler, partileri müteahhit koalisyonundan oluşanlar; hepsinin ortak noktası NATO ile iş tutmaktır. Açıktan veya gizlice fark etmeksizin sırtını NATO’ya yaslayanlar ülkemizi yerli ve yabancı tekellerin acımasız ateşine atanlardır.

Kuruluşunun üzerinden geçen 75 yıl sonra Sermayenin muhafızına karşı mücadele sorumluluğunun farkındayız. Bağımsız bir Türkiye için NATO’dan çıkılması, güvenli bir Dünya için NATO’nun dağıtılması gerektiğini biliyor ve ilan ediyoruz: Sermayenin muhafızlığına soyunanlara karşı komünistler var, yurtseverler var”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu