Turizm

TÜRSAB’ın denetim yetkileri arttı

Turizme zarar veren faaliyetlere son vermek için Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin denetim yetkileri artırıldı

TÜRSAB, müşteriyi aldatan ve ülke turizmine zarar veren, belgelerini amacı dışında kullanan seyahat acentalarını, bundan sonra tek başına denetleyebilecek. TÜRSAB, bundan sonra Yasaya ve yönetmeliklere aykırı davranan acentaların, savunmalarını alarak “Doğrudan belge iptali” istemi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletebilecek.

TÜRSAB’dan yapılan açıklamada, son günlerde turistlere yönelik uygulanan fahiş fiyat uygulamaları, acenta belgelerinin kiraya verilmesi ve bazı acentalara ait TÜRSAB belgelerinin, UBER faaliyetlerinde kullanılması ile ilgili şikayetler üzerine, TÜRSAB’ın müracaatı ile harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı, 81 İl Valiliğine dağıtımlı olarak yayınladığı genelgeyle TÜRSAB’ın denetim yetkisinin sınırlarını genişletti.  Açıklama şöyle:

”Cuma günü 27.07.2018 yayınlanan (14495848-321.99 -631240)numaralı/sayılı genelgeyle Kültür ve Turizm Bakanlığı, süreci hızlandırmak için tek başına denetim yapma ve savunma almayı, TÜRSAB’ın yapabilmesi için yetki verdi.

TÜRKİYE TURİZMİNE ZARAR VERENLERE GÖZ AÇTIRILMAYACAK

Bürokratik sürecin kısaltılmasını amaçlayan genelgede bu tavır, “Ülke turizmine zarar verici faaliyetlerde bulunan acentalara yönelik denetimler ve denetimlere ilişkin idari işlemlerin hızlı ve etkin şekilde sonuçlandırılması önem arz etmektedir” denilerek ifade edildi.

TÜRSAB, “DOĞRUDAN BELGE İPTALİNİ” İSTEYEBİLECEK

Genelgeyle verilen yetki sayesinde TÜRSAB, müşteriyi aldatan ve ülke turizmine zarar veren seyahat acentalarını tek başına denetleyip, savunmasını alabilecek. Yasaya ve yönetmeliklere aykırı davranan acentelerin hakkında hazırladığı dosyaları ise “doğrudan belge iptali” istemi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletebilecek.

BENZERİ İSİMLE BELGE ALINAMAYACAK

Yönetmeliğin TÜRSAB’a tanıdığı yetki ile müşteriyi aldatan, ülke turizmine zarar veren faaliyetlerde bulunan seyahat acentalarının, işletme belgesi iptal edildikten sonra benzeri veya andıran isimlerle belgenin başka bir kişi veya kurum tarafından yeniden alınması da mümkün olmayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı genelge metnine ekte ulaşılabilirsiniz.

Şikayetlerinizi 444 45 50 – 0 212 259 84 04 numaralı telefonlardan ya da  tursab@tursab.org.tr  elektronik posta vasıtasıyla bize ulaştırabilirsiniz”

TÜRSAB'ın denetim yetkileri arttı

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu