Güncel

Uslu’dan çağrı

Aktan Uslu KOGACE yönetimini göreve davet etti 

Üyeliğinden ihraç edildiği KOGACE’ye başkan adaylığını açıklayıp kongre günü divana iki kritik önergeye hazırlanan Aktan Uslu, Çetin Gürol başkanlığındaki mevcut yönetimi asli görevini yapıp iki konuda açıklama yapmaya davet etti.

Üyesi olduğu KOGACE’den geçen dönem yönetim kurulunun oy birliğiyle aldığı kararla savunmasız ihracı ve sarı basın kartı olmayanlara başkan adaylık hakkı tanınmamasına karşın iki ek önergeyle KOGACE’ye başkan adaylığını açıklayan Aktan Uslu, mevcut yönetimini camiaya karşı asli görevini yapmaya davet etti.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin 15 Aralık 2018 Cumartesi günü gerçekleşecek olağanüstü kongresi öncesi ikinci adaylık açıklaması, cemiyet üyesi olmayan Aktan Uslu’dan geldi. Birinci Çetin Gürol dönemi yönetiminin iddiaya göre oy birliği ile aldığı kararıyla savunması dahi istenmeden üyeliği silinen Uslu kongre günü divana önce üyeliğinin yeniden yazılması için önerge verip üyelerin onayına sunacak.

Uslu’nun ikinci önergesi ise başkan adaylarında sarı basın kartı şartının kaldırılması için olacak. Uslu her iki önergesini de üye salt çoğunluğu ile kabul ettirirse divana bu sefer yönetim kurulu listesini sunacak. Mesleği Kocaeli Zirve Gebze Bölge muhabiri ve şahsına ait Gebze Gündemi adlı haber bloğu zemininde sürdüren Uslu’nun konuya dair yazılı açıklaması ve özgeçmişi şöyle:

Bir ekibin öne çıkan temsilcisiyim

“Geçtiğimiz dönemin yönetim kurulunun “oy birliği” ile aldığı söylenen kararıyla savunmama başvurulmadan üyeliğinden ihraç edildiğim Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin 15 Aralık 2018 Cumartesi günü gerçekleşeceği ilan edilen olağanüstü kongresine başkan adayı olduğumu, duyururum.

Adaylığıma dair önümüzdeki süreçte detaylı açıklama yine birlikte hareket ettiğim ekibimi temsilen şahsım tarafından İzmit, Gebze ve Gölcük’te düzenlenmesi tasarlanan basın toplantıları ve/veya basın toplantısı düzenlenmemesi halinde yazılı basın açıklamaları ile paylaşılacaktır.

Ancak üç önemli detaya dair bugün itibariyle değinip şunları belirtmek isterim.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin ihracım sonrası yaptığım girişimlerin ardından 29 Ağustos 2016 tarih, 418 sayılı cevabında yer alan hakkıma istinaden..

Üyeliği benzer şekilde silinenlerde çağrı…

Kongre günü önce üyelik hakkımın yeniden tanınması için divana önerge vereceğim. Prosedür gereği divan önce görüşülüp görüşülmemesini, ardından talebimi onaylayacak. Katılımcıların yarısından bir fazlasının lehime “kabul” oyu kullanması durumunda üyeliğim tekrar sağlanmış olacaktır. Bu şekilde seçme hakkımı tamamen, seçilme hakkımı da kısmen ve resmen edinmiş olacağım.

Önergeyi şahsım adına vereceğim ancak gerek bir önceki gerekse bu dönem benzer ihraçlara maruz kalan arkadaşlarım varsa böyle bir hakkı olduğunu, bu hakkın izahının bizzat cemiyetin bir önceki dönem yönetimince yazılı olarak yapıldığını hatırlatırım. Bu yolu izleyerek, talep etmeleri halinde yine üyelik girişiminde bulunabilirler.

İkinci önergesi sarı basın kartı şartına karşı

Adaylığımda, sadece şahsım için değil sarı basın kartı sahibi olmayan tüm üyeleri ilgilendiren bir diğer engel başkanlığa aday olacaklarda sarı basın kartı şartı aranmasıdır. Bu özünde demokrasi ile asla bağdaşmayan, KOGACE kurumsalında bir sivil toplum örgütünde her bir üyenin seçilme hakkının önüne set tıkayan karar;2014 yılının kasım ayındaki kongrede Çetin Gürol ve ekibi tarafından verilen önergenin bir şekilde kabulüyle alınmıştır. Bu demokrasi ayıbının giderilmesi, aynı şekliyle mümkündür. 15 Aralık’taki kongrede divana vereceğim bir diğer önergeyle kongrede tüm üyelerin başkan adaylığı hakkının sağlanması girişimim olacaktır. Yine kongreye katılanların yarısından bir fazlasının o önergeye kabul oyu vermesinin yeterli olacağını öngörüyorum.

Üye listesinin şaibeli olduğunu iddia etti

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin sitesinde yıllardır boş kalan üyelik bölümü, olağanüstü kongrenin kesinleşmesiyle birlikte yine doldurulmuştur. Demek ki gerek Halit Yılmaz’ın son, gerekse Çetin Gürol’un ilk ve ikinci dönem yönetimlerinin önce eksikliğin giderileceğine dair tüm söylemleri; sözlerini yerine getirmedikten sonra tüm savunma gerekçeleri, şekilde görüldüğü gibi gerçeği yansıtmamıştır.Ancak ilan edilen liste de şüphelidir. Cemiyet üyeliğinden istifa ettiğini söyleyenler de listede yer almaktadır. Cemiyet üyeliğine dair, ‘Kartım var benim, üyeyim’ diyen kimi meslektaşların isimlerinin yer almadığı tespit edilmiştir.

Cemiyetin mevcut yönetimini görevini yapmaya davet etti

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin mevcut yönetimi kongre öncesi üyeleri, sitede yer alan o listeye ilişkin olarak bilgilendirmelidir:“O liste güncel midir? Güncel değilse, sitede nasıl yer almaktadır? Güncel değilse, doğru liste hangisidir?”

Bir diğer bilgilendirme mecburiyeti tüzüğe dairdir. Sarı basın kartı olmayanların başkan adaylığının önünü tıkayan kongre kararının önümüzdeki olağanüstü kongrede geçerliğinin olmaması için divana verilecek önergenin onayı için, “Yüzde 50 + 1 oy” yeterli midir? Yetersizse; hangi tüzük maddesine istinaden yetersizdir. Yüzde kaç oranında salt çoğunluk aranmaktadır veya aranacaktır?

15 Aralık’taki kongrede tercihleri hangi aday ve listeden yana olursa olsun cemiyetimizin tüm üyelerinin her iki önergeye de kabul oyu vermesi öncelikli talebimdir.

Yönetim kurulu şartlar gereği kongre günü açıklanacak

Şahsımın başkanlığındaki bu ekip hareketinde yönetim kurulunun diğer adayları; şartlar, dönem ve geçmişte yaşanan baskılar gerçeğinden esasla kongre günü, divana aday listemiz verilene kadar saklı tutulacaktır. Tüm üyelerin elbette yönetim kuruluna aday olacakları önceden tanıma hakkı vardır ancak bu kararımız, tamamen şartlar gereği alınmak zorunda olunan bir karardır.

Program ve uygulanması adaydan daha önemlidir

Şahsımın başkan adayı olarak öne çıkmasında karar kılınan bu hareket bir ekip hareketedir. Ekip şahsımın başkan adaylığında uzlaşmıştır. Ekipten başkanlık için başka bir aday daha çıkmayacaktır. Ekibimizin şahsımda öne sürdüğü başkan adayının yanı sıra yönetim kurulu adaylarının da gerek KOGACE üyelerinde gerekse KOGACE’ye üye olmayan meslektaşlar nezdinde güvenilirliği çok önemlidir. Ama program daha önemlidir ve aslolan program ile açıklanacak programın uygulanırlığıdır. O program kongre sürecinde yazılı olarak;

Düzenlenmesi halinde İzmit, Gebze ve Gölcük ilçelerinde düzenlenmesi tasarlanan basın toplantılarında paylaşılacaktır. Aksi takdirde yazılı basın açıklaması ve bire bir yöntemiyle duyurulacak ve yaygınlaştırılacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin 15 Aralık’taki kongresinde başkanlığa adaylığımı bir kez daha ilanen duyurur…

Kongremizin cemiyetimiz üyesi olsun olmasın tüm ilimiz basın camiasına, ardından ülkemiz basın camiasına hayırlı olması temennisiyle.

Basın özgürlüğü, demokrasi, meslek ahlakı gibi değerlere katkı sunmasını dilerim.

Aktan USLU

İletişim

aktanuslu@gmail.com

GSM: 0535 259 96 55

Facebook / Aktan USLU

 

Aktan Uslu kimdir?

1969 yılında Sakarya’nın Merkez İlçesi Adapazarı’nda dünyaya geldi.

Ailesi ile 1970’de İstanbul’un Üsküdar İlçesi’nin Selimiye Mahallesi’ne; 1982’de Gebze’ye göç etti.

Gebze Lisesi ortaokul bölümü üçüncü sınıf terk. Resmiyette Üsküdar Selimiye İlkokulu mezunu.

Mesleğe 1994 yılında başladı. Dönem ve şartlar gereği kısa aralıklar vermekle birlikte 25’nci senesine girmek üzere.

Çalışma sahası ağırlıklı Gebze ve bölge ilçeleri Darıca, Çayırova ve Dilovası oldu. İzmit, İstanbul ve Tekirdağ Çerkezköy’de de çeşitli zamanlarda gazetecilik yaptı.Yerel basında çalışırken aynı zamanda; Demirören Haber Ajansı’na dönüşen Doğan Haber Ajansı ile Anadolu Ajansı’na farklı isimlerin kaşe/imzası ile Gebze Bölge muhabirliği yaptı. Yine bir süreliğine Birgün Gazetesi’nin Gebze muhabirliğini şahsı adına sürdürdü.

Emekli. Emeklilik hakkını sosyal güvenceli çalıştığı işyerlerindeki ekseri prim yatırma biçimi ve gazetecilik öncesi çalışma yıllarından esasla doğal işçilik üzerinden edindi.

Mesleğini halen Kocaeli Zirve haber sitesinin Gebze Bölge muhabiri ve köşe yazarı olarak serbest statüde sürdürüyor. Şahsına ait Gebze Gündemi adlı bir haber bloğu var.

Kuruluşundan bugüne Özgürlük ve Dayanışma Partisi – ÖDP Gebze İlçe Örgütü üyesi. ÖDP Gebze’de çeşitli dönemlerde ilçe yönetim kurulu üyeliği yaptı, bir dönem Gebze Belediye Meclis Üyesi adayı oldu. Gebze’de Bilimsel ve Kültürel Araştırma Yayıncılık ve Üretim Kooperatifi – BİLKAR, son iki dönemdir denetleme kurulu üyesi..

Tüm Emekliler Sendikası Gebze Şubesi üyesi.

2006 yılında Ülger (Koç) Uslu ile dünya evine girdi. Çiftin Deniz adlı bir kız çocukları var.

 

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu