Ekonomi

Zeytinoğlu doğalgaz zammını değerlendirdi

Doğalgaz satış fiyatlarına 1 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere konutlarda yüzde 9, sanayide yüzde 18.5 zam yapıldı

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede, “Enerji fiyatları, uluslararası değerlendirildiği için dövizin artmasıyla maliyet artışlarına bağlı düzenlemeler yapılıyor. Doğalgaz fiyatlarına eylül ve ağustos aylarında da zam gelmişti. Seçimler nedeniyle ertelenen artışlar görüyoruz. Bu bakımdan doğalgazdaki maliyet artışlarının fiyatlara yansımasının normal olduğunu düşünüyoruz. Zira enerji fiyatlarındaki devletin subvansiyonel destekleri sürdürülebilir değil. Tabi bu artışlar enflasyona maalesef olumsuz dönecek. Özellikle iç piyasada üretim yapan firmalarımıza maliyet artışlarının olumsuz yansımasından endişe duyuyoruz.” dedi.

ZEYTİNOĞLU EYLÜL AYI DIŞ TİCARET RAKAMLARINI DA DEĞERLENDİRDİ

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan ve yüzde 22.5 gerçekleşen ihracat artışından memnuniyet duyduklarını belirterek, “Eylül ayında 14.5 milyar dolar ihracat ile aylık bazda tarihin en yüksek eylül rakamına ulaşıldı. Kur artışlarının ihracat üzerine olumlu yansımasını görüyoruz. Yüzde 22.5’luk ihracat artışını önemli ve güzel bir gelişme olarak görüyoruz. İhracatımızdaki artışların devam ederek aylık bazda 15 milyar doları aşan rakamlar görmeyi temenni ediyoruz” diye konuştu.

Zeytinoğlu doğalgaz zammını değerlendirdi

Zeytinoğlu, eylülde 1.9 milyar dolar olarak gerçekleşen dış ticaret açığına ilişkin değerlendirmesinde, “Eylül ayında ithalatımız yüzde 18.1 azalarak 16.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalatın hız kesmesiyle birlikte dış ticaret açığı da yüzde 76.9 oranında geriledi. Bunun cari açığa olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Diğer taraftan eylülde ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 59,1’den yüzde 88,4’e yükseldi” açıklamasını yaptı.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu