Ekonomi

Zeytinoğlu, kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi

Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre temmuz ayı kapasite kullanım oranı; Türkiye genelinde yüzde 77.1 ile geçen yıla göre 1.6 puan, geçen aya göre 1.2 puan geriledi. Kocaeli’de ise yüzde 71.5ile geçen yıla göre0.5 puan artarken geçen ay ile aynı seviyede gerçekleşti
Türkiye geneli kapasite kullanım oranlarındaki gerilemenin geçici olmasını temenni eden KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede, “Belirsizliklerin kalkmasıyla birlikte önümüzdekidönem ekonomiye yönelik reformlar ve devam eden teşviklerin yatırımları da arttıracağını düşünüyoruz. Bunların, kapasite kullanım oranlarında da artış sağlayacağını bekliyoruz” dedi.
Türkiye genelinde otomotiv sektörünün yüzde 85’lik kapasite kullanımı ile diğer sektörlerden sıyrıldığına işaret eden Zeytinoğlu, “Benzer şekilde ilimizde de otomotiv sektörü yüzde 75 kapasite kullanım oranıyla zirveye oturdu. Bunun yanında ilimizde metal, plastik ve kauçuk sektörlerinde de kapasiteler ortalamanın üzerinde gerçekleşti” diye konuştu.
Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini de açıklayan Zeytinoğlu, “Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada firmalarımızın yüzde 15’i ağustos ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını, yüzde 53’ü ise bu miktarın değişmediğini ve yüzde 32’si azaldığını belirtmiştir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 16’sı dış piyasa siparişlerinin arttığını, yüzde 56’sı sipariş miktarında bir değişme olmadığını, yüzde 28’i ise azaldığını ifade etmişlerdir” dedi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu