Sağlık

“Acil tıp teknisyenlerinin üst öğrenim haksızlığı bitmeli”

Türk Sağlık- Sen Kocaeli Şube Başkanı Çeker, üyelerinin mağduriyetlerini gidermeye çalıştıklarını söyledi

“Türk Sağlık-Sen olarak açtığımız davalar ile üyelerimizin mağduriyetlerini gidermeye, onlara yapılan haksızlıkların önüne geçmeye devam ediyoruz” diyen Ömer Çeker, “Hatırlanacağı gibi bir çok ilde olduğu gibi Kocaeli’de idareler,  İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünden mezun olan Acil Tıp Teknisyeni (ATT) kadrosunda görev yapan sağlık çalışanları ve üyelerimizin intibaklarını iptal ettiler.

İntibakların idarelerce iptal edilmesi neticesinde ATT’lerin zam ve tazminatlardan yoksun bırakılması üzerine sendika Avukatlarımız tarafından hakkını aramak isteyen ATT olan üyelerimizin adına ülke genelinde ve Kocaeli’de İdare Mahkemelerine dava açıldı” dedi.

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Acılan davaları görüşen  Kocaeli İdare Mahkemeleri, Anayasa Mahkemesi’nin geçmişte vermiş olduğu karara atıfta bulunarak, “Kazanılmış hak”; kişinin bulunduğu statüden doğan, tahakkuk etmiş ve kendisi yönünden kesinleşmiş ve kişisel alacak niteliğine dönüşmüş hak olarak bulunmaktadır. Diğer taraftan; Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulunun kararında ise gerek öğretide, gerekse uygulamada, kişilerin hukuki statülerini belirlemiş ve buna dayalı olarak da yeni hukuki durumların ve hakların elde edilmesine neden olmuş bir başka deyişle hukuki sonuçlarını yerine getirmiş olan durumların, artık geriye dönülmez, vazgeçilmez haklar olduğu, yani kazanılmış hak teşkil ettiği belirtilmiştir.

03/03/2016 tarihinde YÖK’ün söz konusu bölümü üst öğrenim olmaktan çıkardığı kararının Nisan 2017’de iptal edildiğini belirterek idarelerin işleminin hukuka aykırı olduğuna karar vermişlerdir. İdarelerin yapmış olduğu Hukuka aykırı işlem nedeniyle ATT üyelerimizin yoksun kaldığı parasal hakların ödenmesine hükmetmişlerdi” açıklamasını yaptı.

Ömer Çeker açıklamasını şöyle sürdürdü:

İdare Mahkemelerinin üyelerimiz ve adına vermiş olduğu LEYHTE kararlara idareler itiraz etmişler, istinaf mahkemesine dava açmıştırlar. Yapılan itiraz başvurusunu görüşen İstanbul Bölge İdare Mahkemesi ikinci idare dava dairesi idarenin başvurusunu reddetmiş ve ATT üyelerimiz adına yapmış olduğumuz mücadelenin haklılığını onaylamıştır. Karar artık KESİNLEŞMİŞTİR. İş Sağlığı Güvenliği ATT’lerin üst öğrenimi olduğu kesinleşmiştir. Mahkemenin vermiş olduğu bu karar bölümü bitiren tüm ATT arkadaşlarımıza hayırlı olsun diyoruz.

Mahkemelerin verdiği karar ortadayken idarelerin yapması gerekende bu tür işlere bir daha girişmemeleri olmalıdır.

Mahkemelerin meşguliyeti, hem kamunun yararı düşünüldüğünde yapılacak en doğru işin hukuken tescillenmiş bu hakların verilmesinde kolaylık sağlamaktadır. Her çalışanı mahkemeye mecbur bırakmak yanlıştır.

Kaybedilen davaların vekalet ücretleri ve mahkeme masraflarını düşündüğümüzde idareler kamuyu zarara uğratmaktadırlar.

İdareler bunu düşünmeli üyelerin talepleri ile ilgili işlemlerde gerekli araştırmalar yapılmadan verilen kararlarla mağduriyetlere neden olmamalıdırlar.

Çalışanların taleplerini içeren dilekçelerine sıradan bir evrak gibi değil, üzerinde araştırma yapılıp sonuca bağlanması gereken bir idari işlem olarak bakmalıdırlar. Çalışanlar dava açmadan bu haklarına kavuşabilmelidirler.

Bu temennilerle kazandığımız davanın tekrar ATT’lere hayırlı uğurlu olmasını diliyor, çalışanların her zaman ve her şartta yanlarında olduğumuzu, mücadelemizden asla taviz vermeyeceğimizi ve haksızlıklara karşı mücadelede en ön saflarda olacağız”

 

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu