Sağlık

Aile hekimliğini güçlendiren kampanya

Sağlık Bakanlığı aile hekimliğini güçlendirmek amacıyla Türkiye genelinde, “Aile Hekiminizi Erken Tanıyın” kampanyası başlattı

Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinin önemine dikkat çeken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Kampanya ile Aile hekimliğini tanıtarak bilinirliğini artırmak, ayrıca ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşları ile acil servislere olan başvuruların azaltılmasının hedeflendiğini söyledi.

“AİLE HEKİMLERİMİZİ ÖNEMSİYORUZ”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşların aile hekimleriyle kuracakları erken irtibat sayesinde hastalıklardan korunabileceğini, erken teşhis, tedavi ve kronik hastalıkların takibinin de yapılabileceğini ifade ederek “Aile hekimlerimiz akut ve kronik hastalıkların tedavi edilmesinin yanı sıra hastalıkların gelişmesini önlemek amacıyla düzenli sağlık taramalarını gerçekleştiriyor. Sağlıkla ilgili konularda danışmanlık hizmeti de sağlıyor. Aile hekimi tarafından tespit edilen sağlık sorununun tedavisi, başka bir uzmanlık dalını ilgilendiriyorsa kişinin bu hizmete ulaşmasında koordinasyonun sağlanması da aile hekiminin görevidir. Aile hekimlerimizi önemsiyoruz. Aile hekimlerinin sayısının arttığı, kronik hastalık takibinin daha kolay yapıldığı, birinci basamakta değerlendirilen hastanın daha erişilebilir olduğu, aile hekimlerinin imka

nlarını daha da artırdığımız bir dönemi düşünüyoruz” dedi.

Aile hekimliğini güçlendiren kampanya

BİLGİLENDİRİCİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli’de de kampanya kapsamında hazırlanan afiş ve broşürlerle, kurulan stantlarda ve saha etkinliklerinde, vatandaşımıza Aile Sağlığı Merkezlerinde hangi hizmetlerin verildiği, aile hekimlerini nasıl öğrenebilecekleri ve değiştirebilecekleri konusunda açıklayıcı bilgilendirmelerde bulunuluyor.

 AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE ÖNEMLİ HİZMETLER

Koruyucu Sağlık Hizmetleri Kapsamında
* Gebe ve lohusa rutin muayene ve takibi
* Bebek ve çocuk rutin muayene  ve takibi
*Aşılama ve bağışıklama hizmetleri
*Meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserlerine yönelik tarama ve takipler
*Obezite takibi
*Hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların tarama, takip ve tedavisi
*Üreme sağlığı hizmetleri
*Her türlü sağlık sorunu için danışmanlık ve rehberlik hizmetleri

Teşhis ve Tedavi Hizmetleri Kapsamında 
*Yaşa özel muayene, teşhis ve tedavi hizmetleri
*Laboratuvar hizmetleri

AİLE HEKİMLİĞİ HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Aile Hekiminizi Nasıl Öğrenebilirsiniz?
* e-devlet ve e-nabız üzerinden elektronik ortamda,
* İl Sağlık Müdürlükleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri ile Aile Sağlığı Merkezlerinden öğrenebilirsiniz.

Aile Hekimi Değişikliği Nasıl yapılır?
* Hizmet almak istediğiniz aile hekimine, aile hekiminin bulunduğu ilçedeki İlçe Sağlık Müdürlüğüne veya Toplum Sağlığı Merkezine bizzat başvurarak veya ”www.turkiye.gov.tr” internet adresinden veya mevcut aile hekiminizin yardımı ile oluşturacağınız şifrenizle e-nabız uygulamasını kullanarak elektronik ortamda aile hekiminizi değiştirebilirsiniz.
*İkametiniz değiştiğinde Sağlık Bakanlığı tarafından sistem üzerinde otomatik olarak aile hekiminiz değiştirilmez.
*Eğer eski adresinize yakın başka bir adrese taşınmış iseniz mevcut aile hekiminizden hizmet almaya devam edebilirsiniz.
*Adresinize en yakın Aile Sağlığı Merkezinden bir aile hekimine kayıt olmanız sağlık hizmetine erişiminizi kolaylaştıracaktır.
*Yaz  tatili, seyahat vb. nedenler ile başka bir şehre kısa süreliğine gittiğinizde sağlık hizmeti ihtiyacınız olursa ”Misafir Hasta” uygulaması kapsamında herhangi bir aile hekiminden sağlık hizmeti alabilirsiniz.

Aile Sağlığı Merkezlerinde sağlık hizmetleri Ücretsiz olarak sunulmaktadır. Sağlığınızın korunması ile erken teşhis ve tedavi için yılda en az bir kez aile hekiminize başvurabilirsiniz. Unutmayın Aile Hekiminiz sadece hastalığınızda değil, her zaman yanınızda.

“Sağlıklı bir yaşam için Aile Hekiminizi Erken Tanıyın”

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu