Sağlık

Aile sosyal politikalarda kafa karışıklığı

Türk Sağlık- Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Yanlışlıktan dönülmeli” dedi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı faaliyet gösteren il müdürlüklerinde görev yapan personeller görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına girenler ülke genelindeki boş olan kadrolar yazılı sınav sonrası açıklandığı için çalışanlar tepkili. Başkan Çeker de yanlışlıktan dönülmesini istedi. Türk Sağlık- Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker, sendikal örgütlenme sorumluluk alanları içerisinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüklerinde görev yapan personellerin görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına girdikten sonra yaşamış oldukları gelişmeleri değerlendirdi. Başkan Çeker, “Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüklerinde görev yapan personeller için açılan görevde yükselme ve ünvan değişikliği için yapılan yazılı sınavlar öncesi ülke genelinde boş kadroların açıklanmamasından personeller ciddi bir rahatsız olduklarını ifade etti. Boş kadroların hangi illerde olduklarını bilmeden sınav girdiklerini ve yüksek puan almalarına karşı almış oldukları puana sevinemediklerini, mülakat sınavını kazansalar dahi yeni görev yerlerine gitmelerinin mümkün olmadığını gittikleri takdirde ise ailelerin parçalanacağını ifade etmektedirler.

“İŞ YÜKÜNÜ ARTIRMAKTA”

24 Eylül 2022 tarihindeki yazılı sınavdan sonra, ülke genelinde boş olan kadrolar açıklanması yanlış bir uygulamadır. Çalışanlara sınava girmeden önce hangi ilde hangi unvan ve branşta boş kadro olduğu açıklanmalı. Çalışanda bunu bilerek sınava girmelidir.  Çalışanlar boş pozisyonları bilmeden sınava girdikleri için emekleri boşa heba olmuştur” dedi. Başkan Çeker açıklamasının devamında, “Sonuçta arkadaşlarımız boş kadrolara göre gerekli işlemleri yapacaklardı. Ancak yazılı sınav sonrası açıklanması sonrasında iş barışına sekte vurduğu gibi, aile huzurları da kaçacaktır. Sınav sonrası başka bir ilde boş kadro açıklanması sınava giren arkadaşlarımızın ne yapacaklarını şaşırmalarına neden olmaktadır. Kocaeli’nin metropol kent olması, yaklaşık iki milyona yakın nüfus bulunması ve Kocaeli Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı her ilçede faaliyet gösteren kurum bulunmaktadır. Kurumlarda hizmet alan vatandaşımızın sayısı hayli fazla olmasına rağmen kurumlarda görev yapan personel sayısı az olması iş yükünü artırmaktadır.

“SAHİPLENME DUYGUSU ARTAR”

Personel sayısının az olması nedeniyle iş yükü artmaktadır. Buda personelin daha fazla efor sarf etmesine stres altında görev yapmasına sebebiyet vermektedir. Bu yoğunluğa, strese bir de 30 Kasım 2022 Cuma günü yapılan mülakat sınavı stresi eklenmesi personeli sıkıntıya sokmaktadır. Kamu işvereni çalışana sürpriz yapmalı 24 Eylül 2022 tarihinde yazılı sınavda mülakata girmeye hak kazanan çalışanlara yazılıda almış oldukları puan 30 Kasım 2022 tarihinde Cuma günü yapılan mülakat sınavında aynı puan verilmelidir. Bu yapıldığı takdirde mülakat sınavına girmeye hak kazanmış olan kurum personellerinin kafalarında olumsuz her hangi bir soru işareti kalmayacağı gibi sınav komisyonunu da olumsuz algılardan kurtarır.  Çalışanlarda kurumu sahiplenme duygusu artar” ifadelerini kullandı.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu