Sağlık

Hürriyet, Dilovası ve İzmit’i Sağlık Bakanına sordu

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, Sağlık Bakanlığı Bütçe Komisyonu’nda Dilovası ve İzmit’in sağlık sorunları ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan bilgi istedi

TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Dilovası’ndaki artan sağlık sorunlarını, Kömürcüler OSB ile komşu olan hastaneyi ve İzmit’in ormanları arasına yapılması planlanan çöp fabrikası ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan bilgi istedi. Milletvekili Hürriyet, Dilovası’ndaki kanser oranları, Kömürcüler OSB’nin yarattığı sağlık sorunları ve İzmit’in ormanlık alanına yapılacak çöp fabrikasının yaratacağı sağlık sorunları hakkında konuştu.

“20 BİNE YAKIN İNSAN KÖMÜR SOLUYOR”

Dünyada kanserden ölümlerin yüzde 12, Dilovası’nda ise yüzde 33 olduğuna dikkat çeken Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet yaptığı konuşmada;“Sağlık Bakanlığı olarak, giderek artan bu kanser vakalarına karşı bir önlem alacak mısınız?Aynı zamanda, yine, aynı ilçemizde, Dilovası ilçesinde bir Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi sorunumuz bulunuyor. Orada 20 bine yakın insan kömür soluyor ve çocukların çoğu astım hastası olmuş durumda. Bu OSB’nin karşısında Dilovası Devlet Hastanesi bulunuyor. Hastanenin yerinin Kömürcüler OSB’ye 1 kilometre bile uzak olmaması konusunda Bakanlığınız ne cevap verecektir?” sorusunu yöneltti.

“ÇÖP FABRİKASI İNSANLARIN SAĞLIĞINI ETKİLER”

Dilovası Devlet Hastanesi’nde tomografi cihazı bulunmadığını da sözlerine ekleyen Hürriyet, “Kanser teşhisinde en önemli yöntemlerden biri tomografi cihazı. Kocaeli’deki devlet hastaneleri içerisinde yalnızca Dilovası’ndaki hastanede bulunmuyor. Burada 50 bine yakın vatandaşımız var. Bu konudaki eksikliği giderecek misiniz?” şeklinde konuştu. İzmit kent merkezine yakın ormanlık alanda yapılması planlanan çöp fabrikasının yaratacağı sağlık problemlerinden de endişe duyduğunu sözlerine ekleyen Milletvekili Hürriyet, “İzmit’in akciğerleri olan ormanlık alana ikinci bir çöp tesisi yapılmak isteniyor belediye tarafından. Bu konuda sizin görüşünüz alınmış mıdır?” dedi.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu