Sağlık

Kent ve Sağlık Konferansı start aldı

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin ‘Uluslararası Kent ve Sağlık Kongresi’, Bursa’da Crowne Plaza Otel’de başladı

Gerçekleştirilen kongreyi Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanvekili olarak yönetiyor.

Konferansa Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Meclis Üyesi Nazım Usta, Sağlıklı Kentler Birliği Proje Koordinatörü Dr. Metin Şentürk,  üyeler ve STK temsilcileri katıldı.

KENT SAĞLIĞINA YEREL YÖNETİM DESTEĞİ

Konferansın ilk günü katılımcılara hoş geldin konuşmasını Sağlıklı Kentler Birliği Başkanvekili ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş yaptı. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanvekili ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, birlik tarafından gerçekleştirilen ilk uluslararası kongrenin heyecanını yaşadıklarını söyleyerek, 72 üyesi bulunan birliğin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kent ve Sağlık Konferansı start aldı

Başkan Ellibeş, “Üyesi olduğumuz Sağlık Örgütü, Avrupa Sağlıklı şehirler ağı açısından baktığımızda 2018 yılı özel bir yıl. Sebebi de bu hareketin 30. yılı kutlanıyor olması. Geçtiğimiz ekim ayında Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ta uluslararası konferansla 30. yıl kutlandı.

Dünyayı değiştirmek için şehirleri değiştirmek sloganı ile 60 ülkeden 500 katılımcının iştirak ettiği bu toplantıya birlik olarak bu önemli toplantıda bizlerde üyelerimiz ile birlikte sizleri orada temsil ettik. Ağımız her geçen gün artan üye sayısı ile Dünya Sağlıklı Kentler ağı içerisinde bu yılla birlikte bir dönemi daha kapatıyoruz. Yani her 5 yıl için belirlenen fazların 6. sını bu yıl bitiriyoruz. Önümüzde ki ocak ayından itibaren 7. faz süreci başlayacak. Ben konferansımıza katılan, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kent ve Sağlık Konferansı start aldı

SAĞLIKLI ŞEHİR

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, Sağlıklı Kentler Birliği’nin, kuruluşundan bu yana ‘Sağlıklı şehir’ kavramını yaygınlaştırmak için çaba gösterdiğini söyledi. Başkan Aktaş, Bursa’nın ‘Sağlıklı Kentler Birliği’nin kurucu kenti olduğunu hatırlatarak, “Kuruluşunda 10 şehir ile yola çıkan Sağlıklı Kentler Birliği, bugün 72 üyesi bulunan bir mahalli idareler birliğidir.

Bursa, kuruluşuna öncülük ettiği birliğin 14 yıl başkanlığını yürüttü. Sağlıklı Kentler Birliği hareketi, kentlerimiz için gelişimi teşvik edici önemli bir rol oynuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün en aktif birliklerden biri haline gelmemizin özünde de büyük bir başarı ile gerçekleştirilen çalışmalar yer alıyor.

Refah içerisinde yaşayan bireylerin oluşturduğu kentler oluşturmak, bizlere sürdürülebilir bir kalkınma getirecektir. Ülkemizi daima ileriye taşıyan projelerle, işbirliği ve paylaşımın önemini göz ardı etmeden hedeflerimize yönelmemiz gerektiğine inanıyorum” dedi.

Kent ve Sağlık Konferansı start aldı

KONGRE 3 GÜN SÜRECEK

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alpaslan Türkkan da değişen koşulların toplum sağlığına etkisine işaret ettiği konuşmasında, yerel yönetimlerin kent sağlığı adına önemli çalışmalar yaptığını ve böylece ciddi sağlık hizmeti sunulduğunu belirtti.

Sağlıklı Kentler Birliği faaliyetlerinin tanıtıldığını filmin de gösterildiği programda, açılış konuşmalarının ardından uzmanlar sunumlarını yaptı. Sağlıklı Kentler Birliği üyelerini Bursa’da buluşturan ‘Uluslararası Kent ve Sağlık Kongresi’ 3 gün sürecek.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu