Sağlık

Kocaeli Devlet Hastanesi, Türkiye birincisi

Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar ülkemizin önemli sağlık sorunlarından biri

Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmakta olup ülkemizdeki kadavra bağışçı sayısının yetersiz kalması sonucu her yıl binlerce kişi organ beklerken hayatını kaybetmekte. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde belirgin düşüşlere, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu gerçeğimiz.

Organ bağışı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi ve organ bağışına teşvik edilmesi amacıyla Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Devlet hastanelerine 2018 yılı için gönüllü bağış hedefleri belirlenmişti.

Belirlenen hedefler doğrultusunda İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Kamu hastanelerindeki organ bağışı birimleri, il genelinde okul ve yurtlarda, alışveriş merkezlerinde, kent meydanlarında, sanayi bölgelerinde, kamu ve özel kurumlarda, görsel ve yazılı basın aracılığı ile bilgilendirme, bağış stantları gibi etkinlikler düzenlemekte, organ bağışı ile ilgili farkındalık çalışmaları yapmaktadır.

Yine Aralık ayı içerisinde titiz ve yoğun çalışmalar sonucunda İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı kurumlardan Kocaeli Devlet Hastanesi 1090 gönüllü organ bağışı sayısı ile kurum bazında Türkiye Birinciliğini kazandı.

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü, 2017 yılı toplamında 4 bin 450 gönüllü organ bağışı ile Türkiye genelinde altıncı 6. iken, 2018 yılı boyunca ekiplerin özverili çalışmaları sayesinde, 12 bin 066 gönüllü organ bağışı alınarak yükselen bir ivme göstermiş ve İzmir’in hemen arkasından Türkiye ikinciliğini kazandı. Yine  2012 yılından bu yana gönüllü organ bağışı istatistiklerine göre, genel toplamda 30 bin 367 gönüllü organ bağışı sayısına ulaşılarak İzmir ve İstanbul’un ardından Türkiye üçüncülüğü yakalandı. Bağış sayıları nüfusa oranlandığında ise Kocaeli açık ara önde gözükmekte.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen görünen karakerleri girin. *Captcha loading...

Başa dön tuşu
Kapalı