Sağlık

“Taban ve teşvik ödemeleri revize edilmeli”

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Çeker basın açıklaması yaptı

YÖK’e bağlı faaliyet gösteren Araştırma ve Uygulama Hastaneleri ile Diş Fakültelerinde görev yapan Kamu çalışanlarının katkıları ile elde edilen Ek Ödemelerin çalışanlara dağıtılmasına dair yapılan yeni düzenleme geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesi nedeniyle Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, İzmit İlçe Temsilcisi Hüseyin Özdemir, Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Temsilci Ömer Koyuncu ve Yalçın Gül ile birlikte şubede basın açıklaması yaptı.

“BEKLENTİLERİ KARŞILAMAKTAN ÇOK UZAK”

Şube Başkanı Çeker yapmış olduğu açıklamada, “Çalışanların katkıları ile elde edilen ekonomik değerin çalışanlara ödenmesi için yapılan Ek Ödeme Yönetmeliği YÖK’e bağlı faaliyet gösteren sağlık kurumlarında görev yapan 96 bin 900, Kocaeli Üniversitesi’nde ise 1940 Kamu Görevlisi görevlisini yakından ilgilendirmektedir. YÖK’e bağlı faaliyet gösteren Araştırma ve Uygulama Hastaneleri ile Diş Fakültelerinde görev yapan çalışanların uzun süre yayınlamasının bekledikleri bu düzenleme ne yazık ki çalışanların beklentileri karşılamaktan çok uzak kalmıştır.

“ÇALIŞANLAR MAĞDUR”

Söz konusu düzenlemeyle Sağlık Bakanlığı’na benzer bir tutum içerisinde çalışanlara olumsuz bir bakış açısının Üniversite Hastanelerinde de devam ettiği görülmektedir. Eczacı, psikolog, diyetisyen, ebe, hemşire, Sağlık memuru, sağlık teknikeri, teknisyeni, memuru, hizmetlisi gibi çok geniş bir yelpazedeki çalışanlar mağdur edilmiştir.Ödemelerde çalışanlar arasında oluşturulan uçurumlar, bazı çalışanların yok sayılması, aldıkları performansın gerisinde ücrete mahkum edilmeleri kabul edilemez.

“TEMEL  SIKINTI ADALETSİZLİK”

Bir ay önce yeni bir düzenleme yapılmadan daha yüksek ücret alan çalışanların olması tahammül sınırları zorlayan bir husustur. Ne yazık ki performansa dayalı ek ödeme sistemi ve diğer ödemeler konusunda temel sıkıntı adaletsizlik ve çok düşük olmaları iken yayınlanan yeni düzenlemenin de buna bir çare üretmediği ortadadır. Yönetmelik değişikliğinin bu haliyle kabul edilemeyeceği, çalışanların yararına olacak biçimde mutlaka revize edilmesi gerektiği ortadadır.

“GEREKENLER YAPILACAKTIR”

Pandeminin ağır şartlarında fedakarca hizmet üreten tüm sağlık çalışanlar için gerçek anlamda memnun edici düzenlemeler hayata geçirilmelidir.  Tüm sağlık çalışanları adına Türk Sağlık Sen olarak mücadelemizi yürütmekteyiz. Söz konusu düzenleme ile ilgili hukuki süreç, YÖK ile görüşme dahil olmak üzere tüm gerekenler yapılacaktır. Her platformda çalışanlar için doğru bildiklerimizi yapmaya ve söylemeye devam edeceğiz. Söz konusu düzenlemelerde çalışanlar aleyhine olan hususlar çözüme kavuşana kadarda mücadeleden asla taviz vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu