Sağlık

Türk Sağlık Sen’in girişimi olumlu sonuçlandı

Ömer Çeker, “Seyyar görev tazminatları girişimlerimiz sonucu ödeniyor” dedi

Birinci basamak sağlık kuruluşlarında görev yapan sağlık çalışanlarına haziran ayında ödenmeyen seyyar görev tazminatlarının Türk Sağlık Sen’in Sağlık Bakanlığı nezdinde yapmış olduğu girişimler sonucu ödenmesi nedeniyle Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker Şubede basın açıklaması yaptı.

Çeker açıklamasında şunlara yer verdi: “7 Ekim 2018 tarihinde birinci basamak sağlık kuruluşlarında seyyar görev yapan sağlık çalışanlarına yılda iki kez ödenmesi gereken seyyar görev tazminatlarının ödenmesi gereken ilk dilimin hak sahiplerine ödenmediği için basın açıklaması yaptık.

Bu tazminatın seyyar görev yapan sağlık çalışanlarının alın terinin karşılığı olduğunu ifade ederek vaktinde ödenmesinin mecburiyet olduğunu ifade etmiştik.

Sadece basın açıklaması yapmakla yetinmeyip konuyu Ankara Türk Sağlık Sen Genel Merkezine taşıdık. Genel Merkezimizde resmi yazı ile Sağlık Bakanlığına baş vuru yaparak Seyyar Görev Tazminatlarının hak sahiplerine ödenerek mağduriyetinin giderilmesini istemiştir.

Nihai girişimlerimiz ve basın açıklamalarımız ses getirdi.

Sağlık Bakanlığı (Strateji Geliştirme Başkanlığı) tarafından Bakan adına Bakan yardımcısı Osman Dinçbaş’ın e-imzası ile yayınlanan yazıda 2018 yılı seyyar görev tazminatı verilecek unvan ve pozisyon dağılımı ile adam ve gün sayısı oranlarının Hazine ve Maliye Bakanlığınca vize işlemlerinin tamamlandığı hakkında 81 İl valiliğine  resmi yazı göndererek;

Seyyar görev tazminatlarının cetvellerde belirtilen adam/gün sayısının aşılmayarak ödemelerin yapılması talimatı verdi.

Bu yazıdan sonra idarecilere düşen gerekli düzenlemeleri yapıp, bir an önce çalışanın alın terinin karşılığını vererek sağlık çalışanlarının endişeli bekleyişini sona erdirmelidirler.

Birinci Basamakta görev yapan sağlık çalışanlarının seyyar görev tazminatlarının ödenmesinde göstermiş olduğu hassasiyet için Sağlık Bakanlığına ve emeği geçen yetkililere çalışanlar adına teşekkür ederiz.

Temennimiz Sağlık Bakanlığı burada göstermiş olduğu hassasiyeti diğer sorunların çözümünde de göstermesidir.

İlk açıklamamızda çalışanların hakkını her platformdaki tüm araçları kullanarak savunacağımızı herkes iyi bilsin demiştik. Bugün verdiğimiz mücadele sonucunda bu noktaya gelinmesi çok önemlidir ve mücadelenin getirdiği bir başarıdır.

Türk Sağlık Sen’in girişimi olumlu sonuçlandı

Çalışanların mağduriyetinde ortalarda görünmeyen, idarelerin gölgesinde gölgelenen,  konu hak aramaya olduğu zaman çalışanı sahipsiz bırakan Sarı Sendika her zaman olduğu gibi konuyu sahiplenerek sorunu kendilerinin çözdüğü yalanları ile çalışanı kandırma ve aldatma yoluna baş vurarak emek hırsızlığına soyunacaklardır.

Sağlık çalışanları bu kez emek hırsızlığı yapan Malum Sen’cilere müsaade etmeyecektir.

Biz her zaman şuna inanmaktayız.

Mücadele edenler her zaman kazanamayabilirler ama kazananlar hep mücadele edenlerdir.

Onun için sağlık çalışanlarının hakları ve hukuku için emek adına verdiğimiz mücadelemizi yılmadan usanmadan sürdüreceğiz.

Bu kutlu mücadelede de sağlık çalışanlarını sendikamıza destek vermeye çağırıyor, gelin Türk Sağlık-Sen çatısı altında birlikte huzurlu ortamlarda kaliteli sağlık hizmetini vatandaşımıza sunmak, gelecek korkusu olmadan, Milli gelirden payımıza düşeni almak, mutlu sağlık çalışan ve mutlu Türkiye için birlikte mücadele edelim diyoruz”

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu